ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Εθνική πόλο: “Ξεμπούκωσε” με Βραζιλία (15-8), τώρα το Μαυροβούνιο

, Εθνική πόλο: “Ξεμπούκωσε” με Βραζιλία (15-8), τώρα το Μαυροβούνιο

Δεύτερη νίκη για την γαλανόλευκη στο προολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε το μεσημέρι της Τρίτης 15 Φλεβάρη στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας η Εθνική πόλο των ανδρών στο πλαίσιο του προολυμπιακού τουρνουα που γίνεται στην Ολλανδική πόλη.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επικράτησε με 15-8 της Βραζιλίας και συνεχίζει την προσπάθεια για την επίτευξη του κυρίαρχου στόχου της χρονιάς που είναι η κατάληψη μιας εκ των τριών πρώτων θέσεων της διοργάνωσης και η πρόκριση, για 16η φορά, στην Ολυμπιάδα.

Η ανωτερότητα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν εμφανής και αναμενόμενη. Οι Έλληνες ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού και είχαν το μυαλό τους στο κρίσιμο παιχνίδι της Τετάρτης απέναντι στο Μαυροβούνιο (5μμ ώρα Ελλάδας) εκεί όπου θα κριθεί και η προνομιούχος (κάτω από συνθήκες) πρώτη θέση του Α ομίλου του τουρνουά.

Να σημειωθεί ότι αύριο, Τρίτη 16 Φλεβάρη, η Εθνική ομάδα δεν θα αγωνιστεί απέναντι στην Τουρκία (ρεπό) η οποία λόγω πολλών κρουσμάτων του Covid 19 δεν έλαβε την τελευταία στιγμή μέρος στους αγώνες.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 5-1 στην πρώτη περίοδο και διεύρυνε σταδιακά την διαφορά στο σκορ σε έναν αγώνα που κύριο μέλημα του Θοδωρή Βλάχου και του Δημήτρη Κραβαρίτη ήταν να δοθεί η δυνατότητα στους διεθνείς να αποκτήσουν αγωνιστικό ρυθμό για την απαιτητική συνέχεια των αγώνων.

Στο ημίχρονο η Εθνική προηγήθηκε με 10-3 και στο τέλος της τρίτης περιόδου με 9 γκολ διαφορά.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 5-2, 4-2, 1-3

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καπότσης 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης 1, Βλαχόπουλος 3, Γαλανίδης.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ ( Αντρέ Αβαλόνε) : Σόρο, Πεντρόζο, Ντα Σίλβα, Κουτίνιο 1, Φρέϊτας, Β. Γκόμεζ 2, Ρεάλ 2, Γκ. Γκόμεζ 3, Ροτσα, Φράνκο, Γκ. Γκιμαράες, Ρ. Γκιμαράες, Φερνάντες.Με Φουντούλη η Εθνική, 11-10 τη Γεωργία