Έστειλε την Κροατία στην τελική φάση ο Λιβάγια, πρόκριση και για Ολλανδία (vid)

, Έστειλε την Κροατία στην τελική φάση ο Λιβάγια, πρόκριση και για Ολλανδία (vid)

Ο Λιβάγια πέτυχε το καθοριστικό γκολ, η Κροατία επικράτησε εκτός της Αυστρίας (1-3) και πέρασε στην τελική φάση του Nations League. Πρόκριση και η Ολλανδία μετά το 1-0 κόντρα στο Βέλγιο, ενώ η Γαλλία τη… γλύτωσε.

Στην τελική φάση του Nations League για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρεθεί η Hrvatska που με τον πρώην άσο της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια, να βρίσκει δίχτυα, πήρε το «διπλό» που χρειαζόταν στην Αυστρία και κατέκτησε το Νο1 του Group1 στο League A. Η Κροατία είχε την τύχη της στα χέρια και και με νίκη δεν την… ένοιαζε κανένα άλλο αποτέλεσμα.

Ο Μόντριτς έκανε το 0-1 μόλις στο 7’ με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή όμως ένα λεπτό αργότερα ο Μπάουμγκαρντνερ με κεφαλιά έκανε το 1-1 για το σύνολο που προπονεί ο Ραλφ Ράνγκνικ. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν αυτό που ήθελαν. Στο 69’ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα από αριστερά ο Μάρκο Λιβάγια έκανε το 1-2 και τρία λεπτά αργότερα ο Ντέγιαν Λόβρεν διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γαλλία δεν τα πήγε καλά, αφού ο Ζιρού τραυματίστηκε και ο Μπαπέ έστελνε τις μπάλες στην εξέδρα. Οι Τρικολόρ δέχθηκαν δύο γκολ από την Δανία μέσα σε 5 λεπτά στο πρώτο μέρος και δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα για να αλλάξουν το 2-0 που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Μάλιστα το γεγονός ότι δεν υποβιβάστηκαν στο League B το οφέιλουν στην Κροατία, αφού αν η Αυστρία είχε νικήσει, θα είχαν «πέσει» και θα είχε «σωθεί» εκείνη. Ντόλμπεργκ και Σκοβ Ολσεν πέτυχαν τα γκολ των Δανών που τερμάτισαν 2οι με 12 βαθμούς.

Οσον αφορά το Group 4, η Ολλανδία «χρειαζόταν» να μην χάσει με 3 γκολ διαφορά εντός έδρας από το Βέλγιο για να μην πάρει την πρωτιά και το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Οράνιε τελικά όχι μόνο δεν ηττήθηκαν, αλλά με γκολ του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ προς το τέλος νίκησαν με 1-0 και έδωσαν ύφος party στην πρόκριση. Στο άλλο ματς του ομίλου, με γκολ του πρώην επιθετικού του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σφιντέρσκι, η Πολωνία πέρασε με 0-1 από την Ουαλία και την έστειλε στο League B.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (τελευταίας) των ομίλων του Nations League: