SUPEP LEAGUE 2

Εργοτέλης- Δόξα Δράμας 6-0: Με… σπασμένα φρένα (βίντεο)

Με σούπερ εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, όπου πέτυχαν 5 γκολ, οι Κρητικοί πέτυχαν την 5η εντός έδρας νίκη και συνεχίζουν στην κορυφή

Με σπασμένα φρένα συνεχίζει ο Εργοτέλης την επέλασή του στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη διέλυσε 6-0 την Δόξα Δράμας σημειώνοντας την 5η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Οι κρητικοί έφτασαν τους 28 βαθμούς και παραμένουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας ανεξάρτητα τι θα κάνουν οι υπόλοιποι μνηστήρες του τίτλου.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε δυνατά και δεν χρειάστηκαν παρά επτά λεπτά για να ανοίξει το σκορ. Δράστης ο Τσέλιος που λίγες ημέρες μετά το χατ-τρικ που πέτυχε κόντρα στον Ιωνικό βρήκε και πάλι δίχτυα. Μετά από μία εξαιρετική μπαλιά 30 μέτρων στην πλάτη της άμυνας από τον Μπουτσάκη, ο Τσέλιος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Στεφανάκο και αφού τον πέρασε στην κίνηση σε κενή εστία, έκανε με ευκολία το 1-0 για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη.

Αυτό ήταν και το σκορ με την … καταιγίδα να έρχεται στην επανάληψη. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Δόξα Δράμας έφτασε κοντά σε ισοφάριση αλλά η προσπάθεια του Μενσά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσιμήτρου. Τρία λεπτά αργότερα, ο Εργοτέλης διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Σερβιλάκης έκανε μία εξαιρετική πάσα στον Κόνραντ και ο Ολλανδός επιθετικός του Εργοτέλη με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Στο 64’ οι Κρητικοί ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0, καθώς μετά από εξαιρετική ομαδική ενέργεια, ο Κόνραντ ενώ ήταν με πλάτη στην εστία έκανε πανέξυπνη κάθετη πάσα και ο Μανουσάκης με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το τρίτο τέρμα για την ομάδα του. Παρά το 3-0 ο Εργοτέλης δεν έριξε ρυθμούς και στο 72’ σκόραρε για τέταρτη φορά στο ματς με τον Πατρινό.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπουρσέλης βρέθηκε απέναντι στον Στεφανάκο και με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα για το 5-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πατρινός στο 85′ πετυχαίνοντας και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Νεράλ, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης(61΄ Appi) Μανουσάκης, Κονραντ, Κωστανάσιος(61΄ Μπουρσέλης)

Δόξα Δράμας: Στεφανάκος, Σπυρόπουλος(54΄ Παρασκευάς), Μαρινάκης(71’΄ Μπαράνκο), Μαυριάς(71΄ Κυριακίδης), Μπελεβώνης, Τάσιος(54΄ Σαμπανίδης), Νίβα, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Μενσιά(71΄ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος