Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Εράνη Φιλιατρών-Τέλλος Άγρας 3-1: “Σφιχταγκάλιασε” τα play off! (βίντεο)

, Εράνη Φιλιατρών-Τέλλος Άγρας 3-1: “Σφιχταγκάλιασε” τα play off! (βίντεο)

Σπουδαία νίκη στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος πέτυχε η Εράνη! Η Φιλιατρινή ομάδα επικράτησε 3-1 του Τέλλου Άγρα στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Α’ τοπικής και απέκτησε το πλεονέκτημα για την είσοδο στα play off ανόδου.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πολύ πιο εύκολα απ’ ότι ίσως θα περίμεναν, απέναντι στους Γαργαλιανιώτες που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των απαιτήσεων ενός τέτοιου αγώνα και εκτός της πρωτιάς που κρατούσαν για καιρό, πλέον κινδυνεύουν να μείνουν και εκτός της προνομιούχου δυάδας.

H Εράνη έφτασε τους 28 βαθμούς και μεσοβδόμαδα θα βάλει άκοπα στο… σακούλι τρεις ακόμη πόντους από το ματς με τον Παπαφλέσσα Χώρας που δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα. Έτσι, θα ισοβαθμήσει με τον Άγρα (31 β.) που έχει ρεπό και στις δύο τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας, θα εξαρτάται αποκλειστικά από τα δικά της αποτελέσματα, καθώς έχει το… πάνω χέρι και στην ισοβαθμία.

O Γκεβόρι έδωσε το προβάδισμα στους Φιλιατρινούς στο 26’ με πανέμορφο ευθύβολο σουτ, ενώ πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ή προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες του Άγρα, ήρθε το 2-0.
Στο 29’ ο Μπάρκας βρέθηκε σε θέση βολής από εξαιρετική ασίστ του Μίλε και από πλάγια θέση, πλάσαρε σωστά τον Λαμπίρη.

Πέρα από το γκολ, οι γηπεδούχοι απείλησαν σε τρεις ακόμα περιπτώσεις στο πρώτο μέρος, με τους Πέππα, Μίλε και Σπυρόπουλο να μην καταφέρνουν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 60ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, μειώνοντας σε 2-1.
Από κόρνερ του Χρόνη και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, ο Ηλιόπουλος επωφελήθηκε και με σουτ από το ύψος του πέναλτι, νίκησε τον Κουμπαρούλη.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Άγρα ρίσκαραν ψάχνοντας την ισοφάριση και στο 75’ η κεφαλιά του Κώστα Λυμπερόπουλου από πλεονεκτική θέση έφυγε μόλις άουτ.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη βρήκαν κενούς χώρους και θα μπορούσαν να έχουν κλειδώσει νωρίτερα το τρίποντο. Ωστόσο, ο Λαμπίρης δήλωσε “παρών” στις προσπάθειες των Άγγελου Γεωργιόπουλου και Κόλλια.

Εν τέλει το τρίτο γκολ ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κόλλιας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκεβόρι σε κενό τέρμα την έστειλε στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση (3-1).

Εράνη Φιλιατρών (Κώστας Λυμπερόπουλος): Κουμπαρούλης, Διονύσης Γεωργιόπουλος, Νικολακόπουλος, Γκότσης, Γιάννης Τσόπελας, Γκεβόρι (90+1’ Λεβεντάκης), Μίλε (60’ Κόλλιας), Πέππας, Σπυρόπουλος (87’ Χάρμπας), Άγγελος Γεωργιόπουλος, Μπάρκας.

Τέλλος Άγρας (Δημήτρης Λίτσας): Λαμπίρης, Καραχάλιος (81’ Νικολόπουλος), Βελησσάρης (46’ Θοδωρής Τσόπελας), Αναστασόπουλος, Αλεβίζος, Μπακάκης (46’ Χρόνης), Μπολούν (14’ λ. τρ. Ηλιόπουλος), Κυριάκος Λυμπερόπουλος (81’ Λακριντής), Τάσος Τσόπελας, Μερκούρης, Κώστας Λυμπερόπουλος.