, Επτάψυχος Παναθηναϊκός κόντρα στον Ολυμπιακό, διατήρησε το αήττητο με πέναλτι στις καθυστερήσεις! (pics)

Ο Άβιλα έκανε ένα ανόητο πέναλτι πάνω στον Ιωαννίδη στο τέλος και ο επτάψυχος Παναθηναϊκός βρήκε με τον Σπόραρ το γκολ της ισοφάρισης κόντρα στον Ολυμπιακό (1-1), διατηρώντας το αήττητο και το +10!

Μετά από ένα ματς… γκραν γκινιόλ, αντάξιο των «αιώνιων» ντέρμπι, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι 1-1, για την 11η αγωνιστική της φετινής Super League στο «Απόστολος Νικολαϊδης».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 84’, μετά από ωραία ενέργεια του Ελ Αραμπί και το τρίτο τέρμα του Μπιέλ στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, το «τριφύλλι» έφτασε στην ισοφάριση με χτύπημα πέναλτι του Σπόραρ -που βρήκε δίχτυα για πέμπτη φορά- στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από αγκωνιά του Άβιλα στον Ιωαννίδη.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ναι μεν δεν έκανε το 11Χ11 αλλά διατήρησε το αήττητο σερί του και παράλληλα την διαφορά του +10 από τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε καλή ημέρα, ενώ είδαν τον Μπρινιόλι να τους κρατάει όρθιους μέχρι το 0-1, αποδείχτηκαν ωστόσο πολύ σκληροί για να… πεθάνουν.

Την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έκαναν, πιθανότατα, την καλύτερης τους φετινή εμφάνιση, αλλά αυτή δεν αποδείχτηκε αρκετή για να φύγουν με το «διπλό» από τη Λεωφόρο και να αλλάξουν τα δεδομένα στο πρωτάθλημα.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς κάποια αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο του ματς, σύστημα 4-2-3-1, τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ και τους Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάμαρ στην ευθεία στην άμυνα. Τσέριν και Ρούμπεν ήταν στον άξονα, με τους Παλάσιος και Βέρμπιτς στα άκρα, τον Μπερνάρ να κινείται πιο ελεύθερα και τον Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη «κατέβηκε» έχοντας ως σχηματισμό κι αυτός το 4-2-3-1, τον Πασχαλάκη στην εστία και τους Αβιλα, Παπασταθόπουλο, Ντόι και Ρέαμπτσιουκ, τετράδα στα μετόπισθεν. Εμβιλά και Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ ήταν οι «κόφτες», ενώ Χάμες Ροντρίγκες, Μπιέλ και Μασούρας αποτέλεσαν την τριάδα μεσοεπιθετικά, πίσω από τον σέντερ φορ Μπακαμπού.

Το ματς:

Στο ξεκίνημα του ντέρμπι αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με στόχο να «χτυπήσουν» γρήγορα στο τρανζίσιον και να προηγηθούν νωρίς, παίζοντας ωστόσο μάλλον επιφυλακτικά σε πρώτη φάση.

Κατέγραψαν, δε, από μια «υποσχόμενη» φάση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού οι μεν Πειραιώτες είδαν τον Μάγκνουσον να προλαβαίνει τον Μασούρα πριν σουτάρει από θέση μέσα αριστερά με τάκλιν, από την μπαλιά του Μπιέλ στο 2’.

Ενώ ο Βέρμπιτς άνοιξε το κοντρόλ, δύο λεπτά μετά, από πολύ ωραία κάθετη του Τσέριν κι ενώ θα έβγαινε απέναντι στον Πασχαλάκη, με τον Παπασταθόπουλο να απομακρύνει.

Στη συνέχεια το «τριφύλλι» πήρε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφόρησε με υπομονή, ενώ κέρδισε κάποια κόρνερ αλλά χωρίς να τα αξιοποιήσει.

Με τον Ολυμπιακό να μην απειλείται ουσιαστικά έχοντας κλείσει καλά τους χώρους και παράλληλα να βρίσκει την πρώτη ευκαιρία στο 12ο λεπτό. Όταν από γρήγορη μετάβαση και γύρισμα του Χουάνγκ στην περιοχή στον Μπιέλ εκείνος σούταρε πάνω στον Σάντσες, που πρόλαβε να βάλει το σώμα του.

Ένα ξαφνικό σουτ του Παλάσιος με το αριστερό από την δεξιά πλευρά της αντίπαλης περιοχής, έστειλε την μπάλα άουτ στο 19ο λεπτό. Για να ακολουθήσει μια ακόμα πολύ καλή στιγμή των φιλοξενούμενων, πέντε λεπτά αργότερα, καθώς ο Μπακαμπού έστρωσε στον Χάμες, που έκανε το χαμηλό σουτ, αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα και διόρθωσε το λάθος του.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην… βιάζεται, αλλά και να δυσκολεύεται να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στο τρίο μισό του γηπέδου. Όταν το έκανε, δε, στο 29’, σκοράροντας κιόλας με τον Σπόραρ, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Παλάσιος που έκανε το αρχικό πλασέ προτού σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα ο Σλοβένος επιθετικός.

Το πλάνο του Μίτσελ συνέχισε να δουλεύει αποτελεσματικά για την ομάδα του και στο 32’ ο Μπρινιόλι έβγαλε με υπερένταση σε κόρνερ το σουτ του Μασούρα. Ενώ, τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι είδαν τον Βέρμπιτς να μην μπορεί να κάνει την προβολή στην παράλληλη σέντρα του Παλάσιος από δεξιά, προ του Πασχαλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στην μάχη τον Κώτσιρα αντί του Σάντσες και να βλέπει την ατυχία να του… χτυπάει την πόρτα, καθώς ο Παλάσιος τραυματίστηκε από φάουλ εναντίον του που δεν δόθηκε στο 49ο λεπτό, αλλάζοντας τα πλάνα του Σέρβου τεχνικού.

Στην ίδια φάση, ο Ολυμπιακός συνέχισε κανονικά το ματς και έφτασε στην αντίπαλη περιοχή, με τον Μπιέλ να σουτάρει και τον Μπρινιόλι να αποκρούει ενστικτωδώς με το πόδι.

Ενώ οι «πράσινοι» έπαιξαν με 4-3-3 από το 53ο λεπτό, τον Κουρμπέλη -που πέρασε στη θέση του Παλάσιος- να αγωνίζεται στο κέντρο και τον Μπερνάρ να περνάει στα εξτρέμ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που είχαν πάλι την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Παπασταθόπουλο να σουτάρει άστοχα αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι στο 59’.

Για να αναλάβει δράση… εις διπλούν ο Μπρινιόλι, με τον Ιταλό γκολκίπερ να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Μασούρα στο 61ο -με τη βοήθεια και του δοκαριού- και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Χάμες στο 62ο λεπτό.

Μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός… φόρτσαρε για να βρει το πολυπόθητο για εκείνο γκολ, δημιουργώντας μέσα σε τέσσερα λεπτά τρεις καλές φάσεις.

Συγκεκριμένα, ο Σπόραρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη στο 76ο λεπτό, από νέα υπέροχη κάθετη του Μπερνάρ, αλλά ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Ο Σλοβένος στράικερ παραλίγο να πάρει τη… ρεβάνς, στο 79’, με τον Παπασταθόπουλο ωστόσο να του… παίρνει την μπουκιά από το στόμα, με τάκλιν. Ενώ ο Ρούμπεν στο 80’ είδε τον Πασχαλάκη να του λέει «όχι» αποκρούοντας σε κόρνερ.

Και, σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ήρθε και το 0-1 τελικά, στο 84ο λεπτό, καθώς από σέντρα του Άβιλα στο δεύτερο δοκάρι ο Ελ Αραμπί κατέβασε ωραία τη μπάλα και την «έστρωσε» στον Μπιέλ, ο οποίος σκόραρε.

Όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα έφευγε με ένα μεγάλο «διπλό» από την έδρα του μεγάλου αντιπάλου του, όμως η απερισκεψία του Άβιλα, που έριξε αγκωνιά στον Ιωαννίδη, του το στέρησε.

Καθώς ο διαιτητής Κέλετ πήγε σε on field review της φάσης, άλλαξε την υπόδειξή του από φάουλ σε πέναλτι, ορθώς, με τον Σπόραρ να κάνει το 1-1 στο 102ο λεπτό του ντέρμπι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (46′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Μπερνάρ, Ρούμπεν, Τσέριν (87′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (53′ Κουρμπέλης), Σπόραρ, Βέρμπιτς (78′ Βαγιαννίδης).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Γκάνεα, Τσόκαϊ, Σάρλια, Καμπετσής.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Αβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Χάμες (86′ Φορτούνης), Μπιέλ (90’+3′ Μπόουλερ), Μασούρας (76′ Βρουσάι), Μπακαμπού (75′ Ελ Αραμπί).

Πηγή:sport-fm.gr

1 σχολιο

1 σχολιο

1. Pingback: Βαθμολογία Super League: Ο Παναθηναϊκός πάντα στο +10 από Ολυμπιακό και στο +6 από ΑΕΚ, που έχασε ευκαιρία! | sport365 Καλαμάτα