Επισκοπή-Καλαμάτα 1-0: Μπλόκο στο Ρέθυμνο

, Επισκοπή-Καλαμάτα 1-0: Μπλόκο στο Ρέθυμνο

Η Καλαμάτα δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον σκόπελο της Επισκοπής και στο ΔΑΚ Γάλλου γνώρισε την δεύτερη ήττα της στη σεζόν με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στο Νότιο όμιλο της Football league.

Με γκολ του Νάνι στο 63ο λεπτό η ομάδα του Ρεθύμνου έριξε στο καναβάτσο την Μαύρη Θύελλα και βάζει πλώρη για ψηλά καθώς βρίσκεται στο -6 από την κορυφή με δύο ματς λιγότερα.

Η Καλαμάτα δέχτηκε ένα γκολ στην πρώτη ουσιαστικά φάση που έκαναν οι Κρητικοί στο παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση έχοντας και πάλι ελάχιστες τελικές με κορυφαία στιγμή το δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Nατσιόπουλoy στο 68ο λεπτό.

Δυο αλλαγές

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε ενδεκάδα με δυο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς απέναντι στον Ασπρόπυργο καθώς στο αρχικό σχήμα επέστρεψαν Αναστασόπουλος, Παυλίδης αντί του Σουμπίνιο που έμεινε στην Καλαμάτα και του Νατσιόπουλου.

Η άμυνα παρέμεινε ίδια με τον Ταΐρη κάτω απ τα γκολπόστ, τον Μαβινγκά δεξιά, τον Κωνσταντινόπουλο αριστερά, Τσελεπίδη, Μπακαγιόκο κεντρικό δίδυμο. Στον άξονα οι Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, στις πτέρυγες οι Ηλιόπουλος, Φελίπε και ο Παυλίδης πίσω απο τον Μαρκόφσκι.

Το ματς

Η Καλαμάτα προσπάθησε από το ξεκίνημα να βγει ορθολογικά στην επίθεση με κινητήριο μοχλό τον Μπάμπη Παυλίδη. Ιδιαίτερα δραστήριος ήταν ο Κώστας Ηλιόπουλος ενώ ο Μαρκόφσκι ήταν καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς των γηπεδούχων.

Οι μελανόλευκοι απείλησαν στο 7’ όταν από με φάουλ του Παυλίδη, ο Μαρκόφσκι γύρισε τη μπάλα για τον Φελίπε στην περιοχή της Επισκοπής, αλλά ο τελευταίος δεν θα πιάσει καλή κεφαλιά.

Κάποια στημένα και από τις δυο ομάδες δεν δημιούργησαν προβλήματα στους τερματοφύλακες με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με εκτέλεση φάουλ του Παυλίδη με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στο ματς τον Μπουσμπίμπα αντί του Φελίπε με τον Ολλανδό να σκοράρει στο 48’ αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ από τον διαιτητή Δραγούση.

Το ματς συνεχίστηκε στο τέμπο του πρώτου μέρους με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο γκολ στο 64΄με αρκετά περιπετειώδη τρόπο. Ο Λίμα έκανε γύρισμα προς τον Σουμπασάκη που σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Νάνι που από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Ο Αναστόπουλος έριξε στο ματς τον Νατσιόπουλο αντί του Παυλίδη και στο 68’ ο 29χρονος μέσος στην πρώτη του προσπάθεια είχε εκτέλεση φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι του Δήμιζα!

Στο ματς πέρασαν λίγο αργότερα και οι Αλεξόπουλος, Τριανταφυλλάκης με την Καλαμάτα να ανεβάζει την πίεση και απειλεί στο 84’ όταν ο Μπακαγιόκο έπιασε κεφαλιά άουτ απο φάουλ του Νατσιόπουλου.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς με την Επισκοπή να κρατά μέχρι το τέλος το υπέρ της σκορ.

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς)

Βοηθοί: Αρμάκολας (Κυκλάδων), Καλλής (Ανατ. Αττικής)

4ος: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Φελίπε, Βαρουξάκης

Επισκοπή (Γ. Βέλιτς): Δήμιζας, Ανδρικόπουλος, Λάμτσε, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Γιαννούτσος, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (90’ Κουτάντος), Λίμα, Νάνι, Τσιριγώτης (77’ Βαρουξάκης).

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος (77′ Τριανταφυλλάκης), Παυλίδης (64’ Νατσιόπουλος), Παπατόλιος, Μαρκόφσκι, Φελίπε (46’ Μπουσμπίμπα), Ηλιόπουλος (68’ Αλεξόπουλος)