Επισκοπή-Καλαμάτα 0-0: Μπλόκο στο Ρέθυμνο

, Επισκοπή-Καλαμάτα 0-0: Μπλόκο στο Ρέθυμνο

H Μαύρη Θύελλα άφησε δυο βαθμούς στο ΔΑΚ Γάλλου καθώς έφερε τρίτο διαδοχικό 0-0

Μετά την Λιβαδειά και τη Σπάρτη, η Καλαμάτα σημείωσε στο Ρέθυμνο την σερί λευκή ισοπαλία καθώς έμεινε στο 0-0 με την Επισκοπή για την 16η αγωνιστική στον νότιο όμιλο της super league 2.

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, όπου τον πρώτο λόγο είχαν οι δύο τερματοφύλακες Καλογεράκης και Ταΐρης, οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό βαθμό στην μάχη που δίνουν για τη σωτηρία ενώ η Καλαμάτα έμεινε άσφαιρη και έχασε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από την κορυφή.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την Καλαμάτα με δυο αλλαγές σε σχέση με τη αναμέτρηση στην Σπάρτη απέναντι στον Βλαχιώτη καθώς ο Μαβινγκά πήρε θέση στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Μοζέρ και ο Γρίβας για πρώτη φορά φανέλα βασικού αντί του Φελίπε.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δυο σπουδαίες μεγάλες φάσεις να έρχονται από στημένες φάσεις. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς και στο 6ο λεπτό ο Πέτρου έπιασε την κεφαλιά με τον Ταΐρη να διώχνει την μπάλα.

Η Καλαμάτα απείλησε στο 25’ με κεφαλιά άουτ του Τσελεπίδη ενώ έφτασε στην κορυφαία της στιγμή στο 33’ όταν ο Καλογεράκης απέκρουσε εκπληκτικά κεφαλιά του Αναστασόπουλου από εκτέλεση φάουλ του Τάτου.

Ο έμπειρος μέσος της Μαύρης Θύελλας ήταν αυτός που απείλησε στην πρώτη καλή φάση του β’ ημιχρόνου με σουτ στο 52’ από τα 25 μ. που πέρασε άουτ.

Η Καλαμάτα συνέχισε επιθετικά και στο 56’ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Γρίβα να πλασάρει και τον Γκονζάλβες να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε τις πρώτες κινήσεις από τον πάγκο. Στο ματς πέρασαν οι Παυλίδης, Κόκορης, Φελίπε, αντικαθιστώντας τους Ματέους, Παπατόλιο, Γρίβα σε μια προσπάθεια να κάνει περισσότερο επιθετική την Μαύρη Θύελλα.

Η Επισκοπή απείλησε με κεφαλιά άουτ του Νοικοκυράκη στο 69’ ενώ στο 74΄ Αναστόπουλος έκλεισε τις αλλαγές περνώντας στο ματς τους Μοζέρ, Τσαγκαλίδη, αντί των Αναστασόπουλου, Μαβινγκά.

Στο 77’ ο Καλογεράκης είπε “όχι” σε προβολή του Λουκίνα ενώ δυο λεπτά μετά ο Νοικοκυράκης δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ταΐρη με το ματς να οδειγείτα στην συνέχεια στην ολοκλήρωσή του χωρίς άλλη σημαντική φάση.

Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας)

Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας), Κυρίος (Αρκαδίας)

Επισκοπή (Γιάνγιανιν): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης, Πέτρου, Τσάβος (91’ Καραγιάννης), Νοικοκυράκης (89’ Σκόνδρας)

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος (74’ Τσαγκαλίδης), Παπατόλιος (68’ Κόκκορης), Κωνσταντινόπουλος, Μαβινγκά (74’ Μοζέρ), Μπακαγιόκο, Ματέους (68’ Παυλίδης), Τάτος, Γρίβας (68’ Φελίπε), Λουκίνας