Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Ένταση και πάθος στα σημερινά ματς της Α1

, Ένταση και πάθος στα σημερινά ματς της Α1

Με δύο ματς άνοιξε η αυλαία της 20ης μέρας στην Α1 τοπική, με σημαντικές αναμετρήσεις στην κορυφή και κυρίως την ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Νέος Άρις έκαμψε την αντίσταση του Ηρακλή της Κυπαρισσίας, ενώ βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Πανιώνιος και ΑΕΚ Καλαμάτας σε ένα επεισοδιακό ματς, που ξεχείλισε από πάθος και ένταση.

Στις 18:30 η Φυτειά υποδέχεται τον Ολυμπιακό Καλαμάτας, ενώ αύριο διεξάγονται οι υπόλοιπες τέσσερις αναμετρήσεις.

Απόλλωνας Πεταλιδίου – Αστέρας Αρφαρών

Με επιβλητικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Παναγιώτη Πεφάνη επικρατώντας με 3-0 του ουραγού Ηρακλή, πιο δύσκολα από όσο φανερώνει το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωθρά στο ματς, ωστόσο ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και εν τέλει έφτασαν στο πολυπόθητο τρίποντο, που τους διατηρεί ζωντανούς στο κόλπο της ανόδου.

Βίοι αντίθετοι

Ο Τσικλήρας ήταν αυτός που έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» στο 74’ με τον Καραβατά να σημειώνει το 2-0, τέσσερα λεπτά αργότερα.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στην εκπνοή του ματς με τον Σκαλιώτη να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των νεοφώτιστων.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, ωστόσο κατέρρευσαν στο τελευταίο 20λεπτο και εν τέλει συμβιβάστηκαν με την ήττα που έβαλε «ταφόπλακα» στις ελπίδες τους για παραμονή.

ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ: Ταχταμπάς, Κυριακούλης, Κατσιμαγκλής, Ασημακόπουλος, Τσιριγώτης (54′ Κιοφίρι), Καραβατάς (83′ Μπουτεράκος), Σκαλιώτης, Κυριόπουλος (80′ Βουρλάκος), Μαρκόπουλος, Τσίκληρας, Αναστασόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Ρακόπουλος, Τζαβάλας, Κονόμη (75΄ Σωτηρόπουλος), Αριδάς, Μπακόπουλος, Μανδραπήλιας (79′ Τσάπο), Μπράβος, Μαδούρης, Γκίνο, Διακουμής (81′ Γεωργιόπουλος).

Πανιώνιος Καλαμάτας– ΑΕΚ Καλαμάτας 1-1

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο «Λουκαρέας», ο Πανιώνιος με την ΑΕΚ, με το καλαματιανό ντέρμπι να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 1-1.

Αμφότερες πρόσθεσαν από έναν βαθμό στο ενεργητικό τους και ατενίζουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία, έχοντας ακόμη εφτά ματς μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν πολύ κοντά στη νίκη, που θα τους έφερνε …αγκαλιά με την παραμονή, ωστόσο οι γηπεδούχοι τους πήραν την μπουκιά… από το στόμα στις καθυστερήσεις!

Έμφραγμα στο φινάλε

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ΑΕΚ να έχει την ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μέρος και τους «κυανέρυθρους» να είναι ανώτεροι στην επανάληψη.

Η Ένωση προηγήθηκε στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον συνήθη ύποπτο Χρήστο Εμμανουήλ, και μάλιστα ανέκτησε το αριθμητικό πλεονέκτημα στο 64′, καθώς ο Κώστας Μιχάλης του Πανιώνιου, πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αντικρίζοντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι «κυανέρυθροι» έδειξαν σφυγμό και αναδεικνύοντας μεγάλα ψυχικά αποθέμετα, πήραν τον βαθμό, με τον Σκαρπαλέζο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 91΄ με κοντινό πλασέ έπειτα από φάση διαρκείας.

Ένταση και αποβολές στη λήξη!

Με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των παικτών και δύο ακόμα κόκκινες κάρτες αναγράφηκαν στο φύλλο αγώνα.

Ο Μπάκας των γηπεδούχων και ο Κωνσταντόπουλος των φιλοξενούμενων ήταν αυτοί που τιμωρήθηκαν και θα λείψουν σίγουρα από τα επόμενα παιχνίδια των ομάδων τους.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΑΛ: Σιώτος, Μπάκας, Γιάνναρης, Σκαρπαλέζος, Γεωργακόπουλος, Ηλιόπουλος, Κοντοθανάσης, Κώστας Μ. Κώστας Π, (Στραβάκος), Σεφεράσι, Ψαρράς (Μεμίτσας).

ΑΕΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Κατσαρέας, Σκουφάκης, Γερμάνης, Κωνσταντόπουλος, Κατσαρός, Μαραβέλας, Εμαννουήλ, Χριστόπουλος, Μουλιάτος, Χρονάς, Μπάλλας.

Για τους φιλοξενούμενους πέρασαν στο ματς ως αλλαγή: Κουτουμάνος, Δημητρίου και Παπαλάμπρος.