, Εκτός έδρας νίκες για τους «αιώνιους»: Ο Ολυμπιακός 3-1 στο Ηράκλειο, ο ΠΑΟ 1-0 στο “Κλ. Βικελίδης”

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ολοκλήρωσαν με νίκες τις εκτός έδρας φετινές υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ, παίζοντας σε Ηράκλειο και Θεσσαλονίκη με ΟΦΗ και Άρη, αντίστοιχα.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, με δύο γκολ του Φορτούνη και ένα του Ραντζέλοβιτς νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ. Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, εμφανίστηκε «φρέσκια», έβγαλε ενέργεια και πίεσε πολύ τους γηπεδούχους, που υποδέχθηκαν με pasillo τον αντίπαλό τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, σε μια πολύ ωραία στιγμή που, ατυχώς, δεν συνηθίζεται στα ελληνικά γήπεδα.

Στο 9ο λεπτό και σε εκτέλεση κόρνερ ο Κουτρουμπής τράβηξε τον Χασάν, ο Βάτσιος έδειξε τα 11 βήματα κι ο Φορτούνης στο 10΄ νίκησε τον Γουάλι, ενώ στο 28΄ ο Ραντζέλοβιτς διπλασίασε.

Στο 52΄ ο Μπουχαλάκης παραλίγο να σημειώσει ένα γκολ που θα ήταν υποψήφιο για κορυφαίο της χρονιάς, όταν από πολύ μακριά πήγε να νικήσει τον εκτός θέσης τερματοφύλακα του ΟΦΗ, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 61΄, όμως, ο Φορτούνης «σημάδεψε» καλύτερα, αξιοποιώντας ιδανικά την έξοχη πάσα του Ελ Αραμπί για το 0-3. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με φάουλ ο Δεληγιαννίδης.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο 39΄  ο Μπρούνο Γκάμα κέρδισε τις κόντρες, μαζί και το πέναλτι από τον Αλεξανδρόπουλο, αλλά ο Ξενόπουλος κράτησε το «μηδέν» και στις δύο προσπάθειες του Φετφατζίδη.

Στο 62΄ το αριστερό δοκάρι σταμάτησε την «οβίδα» του νεοεισελθόντα Κολοβού, αλλά στο 75′, από τη σέντρα του Ανουάρ και την αδράνεια του Ρόουζ, ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά-ψαράκι σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Άρη να έχει 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ρόουζ στο 86΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.