EUROLEAGUE

Εφές-Ολυμπιακός 76-53: Κατάρρευση και νέα ήττα (βίντεο)

, Εφές-Ολυμπιακός 76-53: Κατάρρευση και νέα ήττα (βίντεο)

Ένα δεκάλεπτο δεν αρκούσε για τον Ολυμπιακό στην Πόλη- Έφτασε τις 5 σερί ήττες και 6 στα τελευταία 7 παιχνίδια και πήγε στο 11-14

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει τη νίκη που έψαχνε έτσι ώστε να σταματήσει το αρνητικό σερί του και να πλησιάσει ξανά την οχτάδα της Ευρωλίγκας. Ηττήθηκε από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 76-53 και το αρνητικό σερί του έφτασε στους πέντε αγώνες. Έτσι βρίσκεται πια στο 11-14 ενώ οι Τούρκοι που σημείωσαν την έκτη επιτυχία στα τελευταία επτά παιχνίδια τους, βρίσκονται στο 14-10.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκαν με 15 πόντους. Όμως η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη αφού μετά τους 26 πόντους της πρώτης περιόδου, σημείωσαν 27 στο υπόλοιπο παιχνίδι και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 10 πόντους, 8 ασίστ και ο Σάσα Βεζένκοφ με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν στην προσπάθεια του Ολυμπιακού που μετά τα δύο λάθη της πρώτης περιόδου, έκαναν 19 στο υπόλοιπο παιχνίδι.

Έμεινε στο ξεκίνημα

Με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, καλή κυκλοφορίας της μπάλας και ανάλογες επιλογές στην εκτέλεση, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι. Έτσι προηγήθηκε με 12-6 στο 5′ και 18-9 στο 7′. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 (11-26), με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 11/17 σουτ εντός παιδιάς ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 4/14.

Η Εφές όμως κατάφερε πολύ γρήγορα να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού. Με ένα σερί 17-2 στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου ισοφάρισε στους 28 πόντους. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει το μομέντουμ αφού δεν έκανε τίποτα σωστά και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα το σερί των Τούρκων να πάει στο 26-4, για το 37-30 του 17ου λεπτού. Στο τέλος του ημιχρόνου, η Εφές είχε προβάδισμα εννιά πόντων (43-34). Για να γίνει το +15 της πρώτης περιόδου, -9 στο τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός είχε 3/12 σουτ και επτά λάθη -μετά τα δύο των 10 πρώτων λεπτών- ενώ οι Τούρκοι είχαν 12/17 σουτ.

Η Εφές μπήκε στην τρίτη περίοδο με κεκτημένη ταχύτητα από τη δεύτερη και με ένα σερί 10-4, βρέθηκε στο +15 (53-38). Το παιχνίδι δεν είχε πια τον ρυθμό του πρώτου μέρους όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει δυσκολίες κυρίως στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Μετά τους οχτώ πόντους της δεύτερης, περιορίστηκε στους εννιά στην τρίτη περίοδο. Έτσι στο 30′ ήταν πίσω με 15 (58-43).

Με φανερά τα σημάδια της απογοήτευσης, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ανάλογη εικόνα και στην τέταρτη περίοδο. Έτσι μετά το πρώτο της πεντάλεπτο η διαφορά πήγε πάνω από τους 20 (69-47) και τα τελευταία λεπτά πήραν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 21 (4/8τρ, 5ρ, 5ασ, 3κλ.), Μπομπουά 11, Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Μούσα, Σανλί 2, Μορμάν 5, Πλάις 2, Μίτσιτς 9, Άντερσον 4, Ντάνστον 15 (7ρ.), Σιμόν 5.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (4/6 σουτ, 3ρ, 8ασ, 2κλ.), Σπανούλης 4, Σλούκας 7 (5ρ, 5λ.), Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 9 (8ρ, 3ασ, 3κλ.), Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ 5, Τζένκινς 4, Έλις 3, ΜακΚίσικ 7.