Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Δώριο-Ηρακλής Καλαμάτας 2-3: Απίστευτη ανατροπή στο φινάλε!

, Δώριο-Ηρακλής Καλαμάτας 2-3: Απίστευτη ανατροπή στο φινάλε!

Μια από τις πιο απίστευτες ανατροπές σημείωσε ο Ηρακλής Καλαμάτας μέσα στο Δώριο, επικρατώντας με 3-2 χάρις σε δυο τέρματα που πέτυχε στο 87΄ και στο 89΄!
Η καλαματιανή ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο, όμως στο β΄ μέρος πέτυχε την ολική ανατροπή και πήρε τεράστια νίκη, φτάνοντας το Δώριο στους 23 βαθμούς.
Από την άλλη οι Δωριείς σίγουρα θα τα βάζουν με τους εαυτούς τους, καθώς έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μείνουν κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Α΄ τοπική κατηγορία είτε απευθείας, είτε μέσω μπαράζ…
Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και με τον Γκιάτα να πετυχαίνει δυο τέρματα (13΄, 17΄) και να του ακυρώνεται ένα ακόμα ως οφσάιντ στο 27΄, προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο και ήταν σαφώς ανώτερο.
Ωστόσο στην επανάληψη οι καλαματιανοί “ξύπνησαν” και κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο 63΄ με τον Πανταζή και αφού το Δώριο δεν αξιοποίησε κάποιες καλές στιγμές που είχε, το “πλήρωσε”.
Ο Πανταζής και πάλι ισοφάρισε σε 2-2 στο 87΄ και μόλις δυο λεπτά αργότερα ο Καραγιάννης πέτυχε την ολική ανατροπή για την ομάδα του!
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
13΄ ΓΚΟΛ 1-0 ο Γκιάτα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας που ζητούσε οφσάιντ και με πλασέ εντός περιοχής σκόραρε
17΄ ΓΚΟΛ 2-0 κέρδισε πέναλτι ο Γκιάτα από τον Φιλάι, το εκτέλεσε ο ίδιος και πέτυχε το 2-0
27΄ ο Γκιάτα σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ
40΄ πρώτη φάση για τον Ηρακλή, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδέα, η μπάλα πάνω από το “Γ” του Γαρδίκα
63΄ ΓΚΟΛ 2-1 σκόρερ ο Πανταζής με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή
70΄ αντεπίθεση του Δωρίου, ο Πάγια πέρασε όλη την άμυνα από δεξιά και έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ
75΄ σέντρα από δεξιά του Γκιάτα, μόνος του ο Γκρίτζαλης στο 2ο δοκάρι έκανε τη κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Καλάμαρας
87΄ ΓΚΟΛ 2-2 σέντρα από την άμυνα προς τον Σπαντιδέα μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Γεωργιόπουλο και άλλαξε πορεία όμως πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Πανταζής και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
89΄ ΓΚΟΛ 2-3 ο Καραγιάννης εκμεταλλεύτηκε την λάθος αντίδραση της άμυνας του Δωρίου, βρέθηκε μονος του απέναντι στον Γαρδίκα και πλάσαρε για το 2-3
Διαιτητές: Τσουλάκος, Γεωργαντάς, Τσοπανάκης
ΔΩΡΙΟ: Γαρδίκας, Παπαδόπουλος (81΄ Μαθιόπουλος), Μαργιόλης, Μπούρδος, Μάλαμας, Γεωργιόπουλος, Γκρίτζαλης, Γκογκοάσα, Γκιάτα, Μεμά (60΄ Μπόρα), Πάγια
ΗΡΑΚΛΗΣ: Καλάμαρας, Μουρούφας (46΄ Πανταζής), Μπρακούλιας (54΄ Χαραλαμπόπουλος), Μαγκλάρας (71΄ Τσίνα), Φιλάι, Βλαχάκης, Μάρης, Παπαδέας, Σπαντιδέας, Καραγιάννης, Ψωρομύτης (92΄ Δαραβίγκας)