ΔΙΕΘΝΗ

«Διπλό» πρόκρισης η Λίβερπουλ, ισοπαλία για Μπάγερν στο Σάλτσμπουργκ (video)

, «Διπλό» πρόκρισης η Λίβερπουλ, ισοπαλία για Μπάγερν στο Σάλτσμπουργκ (video)

Με το… ενάμιση πόδι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Λίβερπουλ, μετά τη νίκη με 2-0 στο «Μεάτσα» απέναντι στη γηπεδούχο Ίντερ. Αντίθετα, Μπάγερν και Σάλτσμπουργκ άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς που θα λυθούν στο Μόναχο, μετά το 1-1 στην Αυστρία.

Στην πρωτεύουσα της Λομβαρδίας, το Μιλάνο, η Ίντερ ήταν πολύ ανταγωνιστική, απειλητική και κοιτούσε στα μάτια τους «Κόκκινους» του Γιούργκεν Κλοπ, αλλά πλήρωσε εν πολλοίς την ατολμία του Σιμόνε Ιντσάγκι να κάνει νωρίτερα τις αλλαγές, καθώς οι παίκτες του είχαν τρέξει πολύ και η ομάδα του χρειαζόταν νωρίτερα τις ανάσες που δεν πήρε.

Αντίθετα, ο Κλοπ είχε αλλάξει τέσσερις παίκτες ως το 59ο λεπτό και μαζί και τη ροή του αγώνα, αφού τα «φρέσκα πόδια» άρχισαν να κερδίζουν τις μονομαχίες να μεταφέρονται μακριά από την περιοχή του Άλισον Μπέκερ.

Να σημειωθεί ο Έλιοτ, σε ηλικία 18 ετών και 318 ημερών, έγινε ο νεότερος παίκτης στην Ιστορία της Λίβερπουλ που συμμετείχε στο Champions League, εξαιρουμένων των προκριματικών, ενώ ο Κώστας Τσιμίκας είδε τον αγώνα από τον πάγκο.

Οι «Νερατζούρι» άντεξαν ως το 75ο λεπτό, δηλαδή ως το σημείο που ο Ρομπέρτο Φιρμίνο (μία από τις αλλαγές) κέρδισε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, από εκτέλεση κόρνερ, κι άνοιξε το σκορ παρά την προσπάθεια του ματαίως εκτιναχθέντα Χαντάνοβιτς.

Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μοχάμεντ Σαλάχ να πανηγυρίσει το 33ο τέρμα του στους 50 αγώνες του με την κόκκινη φανέλα στο Τσάμπιονς Λιγκ και να γίνει μόλις ο τρίτος παίκτης στη διοργάνωση με τόσα πολλά γκολ, μετά τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Στο Σάλτσμπουργκ, οι γηπεδούχοι είδαν τον Οκαφόρ να αποχωρεί τραυματίας μόλις στο 12ο λεπτό και να παραχωρεί τη θέση του στον 20χρονο Αντάμου, ο οποίος στο 21΄ «πάγωσε» τους Βαυαρούς ανοίγοντας το σκορ στη «Ρεντ Μπουλ Αρένα» απέναντι στην Μπάγερν.

Έκτοτε οι πρωταθλητές Γερμανίας πήραν την κατοχή και πίεσαν τους Αυστριακούς, που ήταν επικίνδυνοι στην κόντρα, βρίσκοντας εν τέλει το γκολ της ισοφάρισης μόλις στο 90ό λεπτό με τον Κομάν.

Η Μπάγερν διατηρήθηκε αήττητη για 22ο εκτός έδρας αγώνα στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφού η τελευταία φορά που είχε ηττηθεί ήταν τον Σεπτέμβριο του 2017 (0-3) από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η ρεβάνς στο «Άνφιλντ» και την «Αλιάντζ Αρένα» θα διεξαχθούν στις 8 Μαρτίου.