7ος ΟΜΙΛΟΣ

Διαβολίτσι – Ολυμπιακός Ζαχάρως 3-1: Τρίποντο επιβίωσης

, Διαβολίτσι – Ολυμπιακός Ζαχάρως 3-1: Τρίποντο επιβίωσης

Συνδυάζοντας το θέαμα με την ουσία και έχοντας να κρατήσει πολλά… από το πρώτο ημίχρονο, το Διαβολίτσι σημείωσε την πρώτη νίκη του με τον Αλέξη Μαντζούνη στην τεχνική ηγεσία επικρατώντας 3-1 της μαχητικής Ζαχάρως.

Οι «νερατζούρι» έδειξαν …σφυγμό και μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς, «έπνιξαν» με το καλημέρα… τον αντίπαλό τους.

Ονειρεμένο ξεκίνημα για ΑΟΔ

Παίζοντας ουσιαστικά την ύπαρξη τους, οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και το γκολ ήρθε στην πρώτη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ δια ποδός Βιγιαφάνε.

Το τέρμα αυτό έλυσε τα πόδια των παικτών του Αλέξη Μαντζούνη που δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα, το οποίο ήρθε σημειώθηκε στην εκπνοή του πρώτου μέρος.

Δράστης ήταν ο νεαρός Φωτόπουλος που με δυνατό σουτ διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του και το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 2-0.

Δεν το παράτησε η Ζαχάρω

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη, καθώς η εικόνα τους βελτιώθηκε κατακόρυφα με την είσοδο Τζανέτου και Σκοτζάι, που άλλαξαν ριζικά την επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού.

Ο πρώτος μείωσε στο 86’ σε 2-1, και δύο λεπτά αργότερα ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα που του έγινε εντός της μεγάλης περιοχής,

Οι γηπεδούχοι καρδιοχτύπησαν στην εκπνοή, αλλά οι καρδιές επανήλθαν στις θέσεις τους στο 92’ με τον Βασίλη Αθανασόπουλο να ολοκληρώνει ιδανικά την αντεπίθεση παίρνοντας την ασίστ από τον εξαιρετικό σήμερα Βιγιαφάνε.

Το τελευταίο σφύριγμα στο «Καπετάν Βασίλης» αναπτέρωσε τις ελπίδες του ΑΟΔ για παραμονή στις εθνικές κατηγορίες, ενώ στον αντίποδα οριστικοποίησε την επιστροφή της Ζαχάρως στα τοπικά πρωταθλήματα της Ηλείας.

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Φωτόπουλος, Σεντεμέντες, Εμέκα, Κυριαζόπουλος, Μουλιάτος (65′ Χότζα), Γκελκέρια, Γραμματικόπουλος (61′ Αθανασόπουλος), Βιγιαφάνε, Γεωργιόπουλος (46′ Πλαστουργός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ: Πλατής, Κύτταρης, Παπαδόπουλος, Τσίτσος, Πατελούζος, Καλαντζής, Καπλάνης, Κατσιώλης (69′ Τζανέτος), Πλαστουργός (46′ Σκοτζάι), Φ. Παναγόπουλος, Κανάνι.