, Διαστημικός… ΑΟ Κυπαρισσίας, “συνέτριψε” με 11-0 (!) τον Ακρίτα Κορώνης! – Τι έγινε στην 32η αγων.

Μία ακόμη εκπληκτική παράσταση από τον ΑΟ Κυπαρισσίας στην 32η στροφή της Α’ τοπικής. “Συνέτριψε” με 11-0 τον Ακρίτα Κορώνης, που μετατράπηκε σε… σάκο του μποξ. Έτσι, οι Τριφύλιοι έμειναν ζωντανοί στη μάχη του τίτλου στην Α’ τοπική με 80 βαθμούς, έναντι 82 της Εράνη Φιλιατρών, η οποία δεν χρειάστηκε να “ιδρώσει” απέναντι στον στον ΠΑΟ Καλού Νερού (3-0 α.α.) που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Γιώργου Καλόμαλου μπήκαν “αγριεμένοι” στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν με 2-0 στο 10ο λεπτό και “κλείδωσαν” με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη.

Απίστευτο επίτευγμα από τον Λεωνίδη Κυβελίδη, με τον “μπαρουτοκαπνισμένο” φορ να πετυχαίνει πέντε γκολ (35′, 44′, 51′, 63′, 75′). Δις σκόραρε ο Καπλάνης (7′, 58′), ενώ οι Κωνσταντόπουλος (10′), Κατσιώλης (39′), Μπακατσέλος (72′) και Μπουτσικάκης (82′) βρήκαν από μία φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Τέλος στο σερί των επτά νικών της ΑΕ Μάνης έβαλε ο ΠΑΣ Ράχη στο “Π. Μπαχράμης” (1-1), με τους Μανιάτες να δείχνουν να έχουν το μυαλό τους στον νοκ-άουτ ημιτελικό αγώνα Κυπέλλου με τον ΑΟ Κυπαρισσίας την προσεχή Τετάρτη (26/4). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στο σκορ στο 24′ με τον Παναγιωτόπουλο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης τον Μπάλα στο 54′.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Πανθουριακός και ΑΟ Μεθώνης στο “Στ. Παπαδόπουλος” (2-2), με τον Σαρδέλη να σώζει την… παρτίδα στο 90′ για τους γηπεδούχους. Παρότι η φιλοξενούμενη ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 6ο λεπτό, χάρη στο γκολ του του Ζαχαρόπουλου, η απάντηση ήταν άμεση καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Μάραντος έφερε το ματς στα ίσα (1-1,) ενώ στο 50′ ο Σπαντιδέας πέτυχε την ολική ανατροπή.

Ο ΑΟ Σπερχογείας ξεπέρασε γρήγορα την εντός έδρας ήττα από τον Πανθουριακό μεσοβδόμαδα και στην τελευταία παράσταση μπροστά στο κοινό του επιβλήθηκε με 2-0 του Τέλου Άγρα Γαργαλιάνων. Αξιοσημείωτο είναι πως και τα δύο τέρματα των “Ταύρων” προήλθαν από ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι των Ι. Σαούτη (30′) και Σούλα (65′), ενώ οι δύο αντίπαλοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής των Π. Δημητρίου και Λάζαρη στο 80′.

Τέλος, ένας… ψυχωμένος Ολυμπιακός Ανάληψης παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, βρήκε ισάριθμες απαντήσεις ενάντια στον ουραγό Αστέρα στα Αρφαρά και λυτρώθηκε στο 72′ με τον Κοντομανωλόπουλο, ο οποίος πέτυχε το 3-2 και χάρισε ένα σημαντικό στους “ερυθρόλευκους”. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Μεσσήνης υποδέχεται τον ΠΑΣ Ράχη σ’ έναν “τελικό” παραμονής και για τους δύο!

Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Γιαννακούντζος (11′) και Κ. Μωραγιάννης (28′), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν επίσης οι Πατσιώτης (25′) και Διονυσόπουλος (41′).