, Διαγόρας Κ17- Καλαμάτα Κ17 1-1: Ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις οι νεαροί μελανόλευκοι

Όρθια έμεινε στην Ρόδο η Κ17 της Καλαμάτας καθώς στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Διαγόρα που διαθέτειένα απο το ισχυρότερα σύνολα στο πρωτάθλημα.

Οι νεαροί μελανόλευκοι μάλιστα κρατούσαν το τρίποντο μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης.

Μοιρασμένο ήταν το ματς στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τρόπο να επιτεθούν κυρίως στην “κόντρα” και τον Διαγόρα να έχει μια σχετικά ελαφριά υπεροχή κυρίως μετά το 20ο λεπτό.

Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λίγες, ωστόσο οι πιο καλές από αυτές ανήκαν στους γηπεδούχους.

Στο 38′ έπειτα από σέντρα του Λυκοπάντη, ο Ρουντζιέρης έκανε την κεφαλιά στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε έξω από το δεξί δοκάρι του Παπανικολού και στο 45′, ο Κουλούμπρης έπιασε ένα δυνατό σούτ από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα να “τραντάζει” το οριζόντιο δοκάρι του Παπανικολού και στη συνέχεια της φάσης, η κεφαλιά του Κότζα στην επαναφορά, κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του πορτιέρο των Καλαματιανών.

Η ομάδα του Βαγγέλη Κουρεντζή άνοιξε το σκορ στο 58′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κανανάι, η άμυνα του Διαγόρα αδράνησε και ο Σκοπέτος με σούτ στην κίνηση, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ορφανό και στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό “γάμμα” της εστίας του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και αφού απείλησαν στο 80′ με σουτ του Καντή (έβγαλε ο Παπανικολός) και στο 86’ σε απ’ ευθείας φάουλ του Ζέλεφ, έφτασαν στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις με πλασέ του Λυκοπάντη και ενώ προηγουμένως σουτ του Ρουντζιέρη είχε βρεί το δοκάρι.

Διαγόρας (Παναγιώτης Μπεκιάρης): Ορφανός, Κουλούμπρης, Χότζα, Ζερβός, Κοντός(75’ Καντής), Ρουντζιέρης, Κότζα(61’ Παπασταματίου), Χριστόφ(46’ Μαγκούλιας), Λυκοπάντης, Κρητικός(84’ Σάββας), Ζέλεφ

Καλαμάτα (Βαγγέλης Κουρεντζής): Παπανικολός, Σκοπέτος, Σάλα (85’ Δημητρίου), Ψυχογιάννης, Μυστριώτης, Παναγιωτόπουλος, Δικαιουλάκος (84’ Ρούπας), Γουρνάς, Ρουμελιώτης, Μουζάκης (72’ Μάτσι), Κανανάι