ΜΠΑΣΚΕΤ

, Δεύτερη σερί ήττα της… Dream Team στην προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς (video)

Για πρώτη φορά από το 1992 – όταν κι επετράπη η παρουσία των επαγγελματιών αθλητών στην Ολυμπιακή Ομάδα – η εθνική των ΗΠΑ ηττήθηκε σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, έστω κι αν πρόκειται για φιλικό.

Μετά τη Νιγηρία, που επικράτησε την Κυριακή (11/07) των Αμερικανών με 90-87 (πρώτη ήττα από αφρικανική ομάδα), τα ξημερώματα της Τρίτης (13/07) ήταν η σειρά η Αυστραλίας να σημειώσει μία μεγάλη νίκη επί των ΗΠΑ, επικρατώντας 91-83 και μάλιστα επί αμερικανικού εδάφους, στο Λας Βέγκας.

Ο Πάτι Μιλς των Σαν Αντόνιο Σπερς, ηγήθηκε των Αυστραλών με 22 πόντους (9/21 σουτ), ενώ πήρε μεγάλες βοήθειες απ’ τους Τζο Ινγκλς (Γιού Τζαζ, 17 π. με τρία τρίποντα), Ματίς Θάιμπουλ (76ερς, 12 π.) και Κρις Γκάουλντινγκ (11 π.).

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 22 πόντους (6/11 τρίποντα) και ο Κέβιν Ντουράντ (17 π.), προσπάθησαν να… γλιτώσουν τις ΗΠΑ απ’ την… ιστορική δεύτερη σερί ήττα, όμως δεν βρήκαν συμπαράσταση απ’ τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση.

Οι ΗΠΑ είχαν προβάδισμα 9 πόντων (46-37) στο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο οι Αυστραλοί έκαναν ένα εντυπωσιακό 32-18, πέρασαν μπροστά (69-64) και κράτησαν το προβάδισμά τους ως το τέλος. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Αμερικανοί σούταραν με ποσοστό μόλις 46,2%, έναντι 52,9% των Αυστραλών, ενώ έχασαν και τη μάχη των ριμπάουντ (32-25).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ