Conference League: Φιορεντίνα εναντίον Γουεστ Χαμ στον μεγάλο τελικό

, Conference League: Φιορεντίνα εναντίον Γουεστ Χαμ στον μεγάλο τελικό

Η Φλωρεντία πανηγυρίζει την επιστροφή της Φιορεντίνα σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, για πρώτη φορά μετά από 62 χρόνια και την παρουσία της στα καταληκτικά παιχνίδια του Κυπέλλου Κυπελλούχων του 1961, όπου είχε νικήσει τους Ρέιντζερς δύο φορές (2-0 και 2-1).

Οι «βιόλα» κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας της Βασιλείας στο «St. Jakob-Park» με 3-1 στην παράταση (2-1 κανονική διάρκεια) κι εξασφάλισαν την παρουσία τους στον τελικό της Πράγας του Europa Conference League, απέναντι στη Γουέστ Χαμ.

«Ήρωας» της τελευταίας στιγμής για τους Ιταλούς, ήταν ο Τσέχος Αντονίν Μπαράκ, ο οποίος σημείωσε το γκολ της πρόκρισης με… buzzer beater στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων κι έστειλε τη Φιορεντίνα στον τελικό.

Στην κανονική διάρκεια, οι «βιόλα» προηγήθηκαν δύο φορές με τον Νίκο Γκονζάλες (35′, 72′) με τους Ελβετούς να ισοφαρίζουν στο ενδιάμεσο με τον Αμπντουνί (55′).

Στο τέλος όμως, μίλησε η ιταλική κλάση και η ανωτερότητα της Φιορεντίνα σε όλο το ματς, με το γκολ του Μπαράκ να στέλνει την ομάδα του στον τελικό που θα διεξαχθεί στην πατρίδα του.

Νωρίτερα, η Γουέστ Χαμ επέλεξε να παίξει σχεδόν σε όλο το ματς πίσω απ’ την μπάλα για να υπερασπιστεί το ισχνό προβάδισμα που είχε απ’ τον πρώτο αγώνα στο Λονδίνο (2-1), κράτησε την Αλκμάαρ στο «μηδέν» και με ένα υπέροχο γκολ του Φορνάλες στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε με 1-0 τους Ολλανδούς (και) στο «AFAS Stadion» κι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του εφετινού Europa Conference League, που θα διεξαχθεί στις 7 Ιουνίου στην «Eden Arena» της Πράγας.

Οι Άγγλοι ήταν πολύ προσεκτικοί σε όλο τον αγώνα, απέναντι στην Αλκμάαρ των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκου που έπαιξαν σε όλο το ματς. Οι Λονδρέζοι δεν πήραν ρίσκα μπροστά απ’ την άμυνά τους κι αφού «απορρόφησαν» την πίεση που τους άσκησε η Αλκμάαρ στο πρώτο ημίχρονο, «χτύπησαν» στις καθυστερήσεις κι έκαναν πανηγυρικά δικό τους το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό. Αφήνοντας με την πικρή γεύση του αποκλεισμού τους Ολλανδούς και τους δύο Έλληνες διεθνείς που έκαναν μία σπουδαία πορεία, αλλά δεν τα κατάφεραν να φτάσουν ως το τέλος της διαδρομής…