ΒΟΛΕΙ

Χτίζει σερί ο Απόλλωνας, 3-1 τον Πορφύρα στην Παραλία

, Χτίζει σερί ο Απόλλωνας, 3-1 τον Πορφύρα στην Παραλία

Την έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Απόλλωνα Καλαμάτας καθώς επιβλήθηκε 3-1 σετ του Πορφύρα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην pre league γυναικών.

Η καλαματιανή ομάδα συνεχίζει σε τροχιά κορυφής αυξάνοντας το νικηφόρο σερί της μετά από ένα παιχνίδι που όταν έπιασε την απόδοση που μπορεί δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Στο πρώτο σετ βρέθηκε από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ με 11-4 και λίγο μετά 18-11 για να το κατακτήσει με 25-17.

Στο δεύτερο σετ παρότι προηγήθηκε 5-4 ακολούθησε ένα blackout και ο Πόρφυρας με σερί 12-0 προηγήθηκε 5-16 για να πάρει εύκολα το σετ με 25-14.

Ο Απόλλωνας συνήλθε στο τρίτο σετ και πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τις Πειραιώτισσες καθώς αφού προηγήθηκε 12-7, 17-9 έκανε το 2-1 στα σετ με 25-14.

Στο τέταρτο έγινε μάχη με τον Απόλλωνα να κράτα το προβάδισμα τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο 22-20 αλλά με σερί στο τέλος η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη πήρε το σετ και τη νίκη με 25-21.

Απόλλων Καλαμάτας – Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-1 (25-17, 14-25, 25-14, 25-21)

Διαιτητές: Γεράνιος, Πετούσης, Παρατηρητής: Ιορδανίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάιλο, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Ζωΐδου, Τσομπανίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Καψαμπέλη (λ), Γιόλλα Ειρ., Μαυροειδή.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Μανώλης Αποστολογιωργάκης): Σάντε, Θαλασσινού, Σωτηρίου, Ποντικάκη, Γκολφινοπούλου,  Μπουένο / Μπουτσελάκου (λ), Λιάρου (λ), Γεωργιάδου, Ατέσογλου, Ιωαννίδου,  Τσένη, Παγωμένου.

Τα Πεύκα πήραν το ντέρμπι

Την αήττητή τους πορεία συνέχισαν οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, καθώς επικράτησαν με 3-1 σετ στο ντέρμπι κορυφής με τον Απολλώνιο.

Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας εκτός έδρας τα Βριλήσσια με 3-0 σετ, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε ο Ναύαρχος Βότσης τους Μακεδόνες.

Το τρίποντο πήραν και οι Αμαζόνες που νίκησαν τον Αίαντα στη Νέα Ερυθραία με 3-0 σετ και βρίσκονται ισόβαθμες με Απολλώνιο και Απόλλωνα Καλαμάτα στους 21 βαθμούς.

Τέλος, η Ελπίδα Αμπελοκήπων πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί της Κορίνθου και την προσπέρασε στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Pre League Γυναικών – 10η αγωνιστική

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2022

Α.Σ. Ελπίς – Α.Σ.Π. Κόρινθος 3-1 (25-15, 25-18, 18-25, 25-14)

Διαιτητές: Ισκάς, Παπαδόπουλος Αρ., Παρατηρητής: Τσοπάνογλου.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Γιώργος Γεωργιάδης):
 Παντελίδου, Γουγούση, Ράντοβιτς, Κόγιτς, Γαϊτανίδου, Παπάζογλου / Ρουμπάκη (λ), Στεργιάκη (λ), Μπαλογιάννη, Κώστογλου Στ., Σουπιώνη, Κώστογλου Σ., Τριανταφύλλου.

Α.Σ.Π. ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μανώλης Πρασανάκης): Κυπαρίσση, Πατουχέα, Ανγκούλο, Ρίτερ, Παπά, Σπυροπούλου / Μαργαρίτη (λ), Αγγιστριώτη (λ), Βενέτη, Ελευθερίου, Βαλληνδρά.

Φ.Ο. Βριλησσίων – Γ.Σ. Πανιώνιος 0-3 (18-25, 18-25, 19-25)

Διαιτητές: Μαύρος, Χαμπιλού, Παρατηρητής: Καπάνταης.

Φ.Ο. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Χρήστος Τριανταφυλλόπουλος): Αναγνώστου, Σόουζα, Μποκή, Έρωτα, Εμιλιάνα, Στάθη / Καραβοκύρη (λ), Τριγωνίδου (λ), Σολωμού, Παυλοπούλου, Λογαρά.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμητρα Λυκογιάννη): Καρέλια, Σαΐνι, Τσίμα, Βασιλαντωνάκη, Άλβαρεζ, Διόλη / Λεωνίδου (λ), Τζαγκαράκη (λ), Λιόλιου, Τσιγαρίδα, Μιλεντίγιεβιτς.

Α.Ο.Ν. Αμαζόνες – Α.Π.Σ. Αίας 3-0 (25-17, 25-10, 25-20)

Διαιτητές: Μάλφας, Λιδωρικιώτη, Παρατηρητής: Παπαστάμος.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Νομικού, Γκρέκα, Χριστοδούλου, Κάλλη / Γκιαούρη (λ), Τζαφέρη (λ), Κόνιαρη, Νικολαΐδη, Γκέκοβιτς, Μαραθοκαμπίτου.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Γιάννης Βαγγέλης): Χατζίκου, Καντίδου, Στάικου, Γερομίχαλου, Τσιούπα, Παπαδοπούλου / Σαουλίδου (λ), Γεωργιάδου (λ), Μπίτση, Σπανού.

Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος 3-1 (26-24, 18-25, 25-17, 25-20)

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Σιδηράς.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Κομλένοβιτς, Ματσαρόκη, Δρακουλίδου, Μάγκντιτς, Πλακιά, Καραφουλίδου / Μπάλλα (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου, Ιωαννίδου, Βούζα.