ΣΠΟΡ

Χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο ο κωπηλάτης Στέφανος Ντούσκος! (βίντεο)

, Χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο ο κωπηλάτης Στέφανος Ντούσκος! (βίντεο)

Ο 24χρονος Γιαννιώτης αθλητής κατέκτησε την κορυφή στο απλό σκιφ με Ολυμπιακό ρεκόρ (6.40.45)

Ο Στέφανος Ντούσκος είναι ο χρυσος Ολυμπιονίκης του απλού σκιφ στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Γιαννιώτης σκιφίστας χάρισε το πρώτο μετάλλιο στην Ελλάδα στο Τόκιο και μάλιστα χρυσό, το οποίο είναι και το πρώτο της ελληνικής κωπηλασίας σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Με χρόνο 6.40.45 και μία απίστευτη κούρσα, ο Ντούσκος έκανε και Ολυμπιακό ρεκόρ, καταρρίπτοντας αυτό του Μάχε Ντρίσντεϊλ (6.41.34) από τους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016. Αυτό είναι το τέταρτο Ολυμπιακό μετάλλιο της ελληνικής κωπηλασίας στην ιστορία και το τρίτο στην ελληνική κωπηλασία ανδρών.

Στη δεύτερη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς στο Ρίο ντε Τζανέιρο ήταν 6ος στην τετράκωπο ελαφρών βαρών άνευ πηδαλιούχου με τους Σπύρο Γιάνναρο, Γιάννη Πέτρου και Παναγιώτη Μαγδανή, ο Ντούσκος χάρισε στην ελληνική κωπηλασία το μοναδικό Ολυμπιακό μετάλλιο που έλειπε από την συλλογή της.

Στον τελικό, ο 24χρονος Ντούσκος πέρασε πρώτος στα 1.000 μέτρα και έκτοτε δεν έχασε την πρωτοπορία κωπηλατώντας σταθερά προς το ψηλότερο σκαλί του βάθρου σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο “ασημένιος” Κγιέτιλ Μπορτς από τη Νορβηγία χρειάστηκε περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο εν συγκρίσει με τον Έλληνα σκιφίστα για να περάσει ως δεύτερος τη γραμμή του φίνις (6.41.66), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Νταμίρ Μαρτίν από την Κροατία (6.42.58).