Χανιά – Καλαμάτα 1-0: Ήττα στην Κρήτη για την Μαύρη Θύελλα

, Χανιά – Καλαμάτα 1-0: Ήττα στην Κρήτη για την Μαύρη Θύελλα

Με άδεια χέρια επιστρέφει από την Κρήτη η Καλαμάτα καθώς ηττήθηκε 1-0 τα Χανιά για την 4η αγωνιστική στο Νότιο όμιλο της Super League 2.

Οι Χανιώτες έφτασαν στο δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο με χτύπημα πέναλτι του Μάναλη στο 31’ που υποδείχθηκε σε μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο στον Ιμεραλιλάι.

Ο Μάναλης θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη.

Στο β’ μέρος, η Καλαμάτα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τα Χανιά να παίζουν αμυντικά για να διαφυλάξουν το προβάδισμα, κάτι που τελικά κατάφεραν ενώ η Μαύρη Θύελλα τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασόπουλου στο 90′. H κορυφαία στιγμή ήρθε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Μπακαγιόκο η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6’ Κεφαλιά του Μπακαγιόκο η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

8’ Μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο πάνω στον Κόλα, ο διαιτητής αφήνει το ματς παρά τις διαμαρτυρίες

9’ Σουτ του Καμαρά φεύγει άουτ

22’ Συνδυασμός Μπουτσάκη με Μάναλη και σουτ του πρώτου το οποίο μπλοκάρει ο Ταΐρης

24’ Από μπαλιά Καμαρά, ο Κόλα βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά ο Μάναλης σουτάρει από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα βρίσκει στον Μπακαγιόκο. Διαμαρτυρίες για χέρι…

30’ Προσπάθεια του Ιμεραλιλάι που μπαίνει στην περιοχή και μαρκάρεται από τον Μπακαγιόκο, με τον Βάτσιο να καταλογίζει πέναλτι

31’ Γκολ! Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Γιώργος Μάναλης που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Καλαμάτας για το 1-0

45+2’ Πολύ καλή προσπάθεια από τον Κόλα που βγάζει τον Μάναλη σε θέση βολής, αλλά το σουτ βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη

47’ Διαγώνιο σουτ του Τάτου, ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει σταθερά

69’ Δυνατό σουτ του Τάτου, ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει σταθερά

90’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα (αποβολή) στον Αναστασόπουλο για μαρκάρισμα στον Μπάτζιο.

90+5’ Κεφαλιά του Μπακαγιόκο έπειτα από κόρνερ η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης – Νίκος Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά, Ναζίμ (85’ Γκανσιέρ), Μπουτσάκης (72’ Καρλίτος), Κόλα (72’ Πολίτης), Ελευθεριάδης (64’ Μπανγκουρά), Μάναλης.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος (82’ Κόκκορης), Λουπάνο (56’ Αναστασόπουλος), Μπακαγιόκο, Μαβινγκά (63’ Αρναρέλλης), Παπατόλιος, Μπενίτεζ (56’ Μπόρχες), Τάτος, Βασιλόγιαννης (83’ Ασίγκμπα), Ρόβας, Πασάς.

*Πριν την έναρξη του αγώνα τα Χανιά προσέφεραν ανθοδέσμες στους Ανδρέα Βασιλόγιαννη και Αλέξανδρο Αρναρέλλη οι οποίοι κατά το παρελθόν είχαν φορέσει την φανέλα των Κρητικών. Τις ανθοδέσμες προσέφεραν ο Γενικός Διευθυντής της ΠΑΕ Γιώργος Τουλουπάκης και το μέλος της Διοίκησης, Λευτέρης Μπουζάκης.