ΔΙΕΘΝΗ

, Champions League: Το πήρε πάνω του ο Μπενζεμά και έστειλε τη Ρεάλ στους “8” (βίντεο)

Με χατ-τρικ του Γάλλου μέσα σε 17 λεπτά, οι Ισπανοί γύρισαν το ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν και νικώντας με 3-1 πέρασαν στα προημιτελικά – Αγγαρεία (0-0) για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Σπόρτιγκ Λισαβώνας

Απίστευτα πράγματα έγιναν στη Μαδρίτη, εκεί όπου ο Καρίμ Μπενζεμά πήρε στις πλάτες του τη Ρεάλ Μαδρίτης και με δικό του χατ-τρικ μέσα σε 17 λεπτά γύρισε το ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν και την έστειλε στους «8» του Champions League.

Μπορεί οι Ισπανοί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, μετά από γκολ του Μπαπέ, αλλά εν τέλει πανηγύρισαν αυτοί τη νίκη και μαζί την πρόκριση.

Μάλιστα, ο Γάλλος έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σκοράρει σε 18 συνεχόμενες διοργανώσεις Champions League.

Στον αντίποδα, ο Μπαπέ πέτυχε το 157ο γκολ του με τη φανέλα των Παριζιάνων ξεπερνώντας τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς (προηγείται ο Έντινσον Καβάνι με 200 τέρματα), αλλά προφανώς αυτό καμία σημασία δεν έχει για τη γαλλική ομάδα.

Στο άλλο ματς της ημέρας, τυπική διαδικασία ήταν για τη Μάντσεστερ Σίτι η αναμέτρηση με την Σπόρτιγκ Λισαβώνας, μετά το 5-0 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (0-0), με τους Άγγλους να τσεκάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των επαναληπτικών (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):