ΔΙΕΘΝΗ

Champions League: Στους “4” με ήττες Παρί Σεν Ζερμέν και Τσέλσι

, Champions League: Στους “4” με ήττες Παρί Σεν Ζερμέν και Τσέλσι

Η Μπάγερν νίκησε με 1-0, αλλά οι Γάλλοι πήραν την πρόκριση – Ήττα από την Πόρτο για τους Άγγλους, που όμως είχαν βάλει τις βάσεις την περασμένη εβδομάδα

Η Παρί Σεν Ζερμέν, αν και ηττήθηκε με 1-0 από την Μπάγερν Μονάχου, πήρε αυτή το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League, χάρη στη νίκη της με 3-2 στη Γερμανία.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας πίεσαν στο πρώτο μέρος αλλά ο Νεϊμάρ, ήταν αδιανόητα άτυχος, αφού είχε δυο δοκάρια, ωστόσο, υπερίσχυσε τελικά ο νόμος του ποδοσφαίρου και σκόραραν οι φιλοξενούμενοι με τον Τσούπο-Μότινγκ στο 40′. Η αστοχία του βραζιλιάνο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, όταν στο 55′ δεν κατάφερε να κάνει το 1-1 από έξοχη προσπάθεια του Ντι Μαρία, ενώ στο 83′ οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0 με τον Σανέ.

Έτσι, οι Γάλλοι πέταξαν έξω από την τετράδα την Μπάγερν και πήραν τη δική τους εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό.

Από την πλευρά της, η Τσέλσι, που ήταν με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά από την περασμένη εβδομάδα, δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά απέναντι στην Πόρτο, η οποία πάντως πέτυχε το γκολ της τιμής στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ταρεμί.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):