ΔΙΕΘΝΗ

, Champions League: Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντστεστερ Σίτι πήραν προβάδισμα για τους “8” (βίντεο)

Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και πήραν τις νίκες απέναντι σε Γκλάντμπαχ και Αταλάντα, αντίστοιχα, στους πρώτους αγώνες της φάσης των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Γκλάντμπαχ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Ήταν το φαβορί και το απέδειξε! Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 0-2 την Γκλάντμπαχ στην Βουδαπέστη στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και έκλεισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Στο 29΄η Σίτι άνοιξε το σκορ όταν ο Κανσέλο έκανε ωραία μακρινή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όποου πετάχτηκε ο Μπερνάρντο Σίλβα και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1, σκορ που έμεινε έως το ημίχρονο.

Οι Γερμανοί μπήκαν στο β΄ μέρος με περισσότερη διάθεση αλλά οι «πολίτες» ήταν τελικά αυτοί που βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 65΄ με ένα σχεδόν… πανομοιότυπο γκολ! Ο Κανσέλο έκανε σέντρα από το ίδιο σημείο στο… ίδιο σημείο, ο Μπερνάρντο Σίλβα βρέθηκε ξανά στο δοκάρι και απλά αυτή τη φορά γύρισε στον Γκάμπριελ Ζέσους, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 0-2.

Αταλάντα – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε 0-1 την Αταλάντα και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League χάρη σε ένα γκολ του Μεντί στο 85′, ενώ η ιταλική ομάδα έπαιζε με 10 παίκτες από το 17′ λόγω αποβολής του Φρόιλερ.

Η αποβολή χάλασε ουσιαστικά την ροή του αγώνα, με την Ρεάλ να έχει πολλές απουσίες, αλλά να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως ουσία. Αυτό άλλαξε στα τελευταία λεπτά με το γκολ του Μεντί ο οποίος έδωσε σοβαρό προβάδισμα στους Μαδριλένους για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» του Champions League έχουν ως εξής: