ΔΙΕΘΝΗ

Champions League: Όρθια η Τσέλσι στη Μαδρίτη, 1-1 με την Ρεάλ (video)

, Champions League: Όρθια η Τσέλσι στη Μαδρίτη, 1-1 με την Ρεάλ (video)

Η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ απέσπασε ισοπαλία με σκορ, 1-1, στη Μαδρίτη από την Ρεάλ, στον πρώτο ημιτελικό του Champions League και την προσεχή Τετάρτη (5/05) στο «Στάμφορντ Μπριτζ» θα επιδιώξει να «υπερασπιστεί» το προβάδισμα που απέκτησε για να βρεθεί το βράδυ της 29ης Μαΐου στον τελικό της Κωνσταντινούπολης.

Μπορεί η προϊστορία να μην είναι με το μέρος της Τσέλσι και να μετρά μόλις δύο προκρίσεις σε συνολικά επτά συμμετοχές της σε ημιτελικούς Champions League, όμως, το γκολ του Πούλισικ στο στο 14ο λεπτό ίσως ν΄ αποδειχθεί «χρυσό» στη ρεβάνς της 5ης Μαΐου.

Ο Καρίμ Μπενζεμά με το 28ο εφετινό του γκολ με την φανέλα της Ρεάλ, έφερε το ματς στα ίσια στο 29΄, ενώ επτά λεπτά νωρίτερα ο Γάλλος στράικερ είχε σουτ στο δοκάρι.

Ήταν η 3η ισοπαλία για το συγκρότημα του Ζινεντίν Ζιντάν στα τέσσερα τελευταία ματς που έχει δώσει σε όλες τις διοργανώσεις, μετά τα ματς με Χετάφε και Μπέτις στη La Liga, ενώ οι Λονδρέζοι στην πρώτη του παρουσία στα ημιτελικά του θεσμού μετά από 7 χρόνια απέδειξαν ότι οι εκτός έδρας νίκες τους επί των Ατλέτικο Μαδρίτης και Πόρτο στις φάσεις των «16» και των «8» μόνο τυχαίες δεν ήταν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων ημιτελικών του Champions League, έχουν ως εξής:

● Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Τσέλσι (Αγγλία) 1-1