ΔΙΕΘΝΗ

Champions League: Ο Βλαχοδήμος σταμάτησε την Μπαρτσελόνα (video)

, Champions League: Ο Βλαχοδήμος σταμάτησε την Μπαρτσελόνα (video)

Η Τσέλσι “σκόρπισε” με 4-0 την Γιουβέντους και την υποχρέωσε στην πιο βαριά ήττα της στο θεσμό

Χωρίς νικητή (0-0) έληξε το μεγάλο παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μπενφίκα στο Καμπ Νόου, με τους Πορτογάλους να έχουν την ευκαιρία πλέον να προσπεράσουν την ομάδα του Τσάβι στο φινάλε της φάσης των ομίλων.και τους Καταλανούς να βρίσκονται προ του αποκλεισμού τους από την επόμενη φάση.

Καταλυτική ήταν η παρουσία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου κάτω από την εστία των Πορτογάλων, που είπε “όχι” στους γηπεδούχους σε αρκετές φάσεις. Να σημειωθεί ότι οι τελευταίοι έχασαν την ευκαιρία να «κλέψουν» το τρίποντο στις καθυστερήσεις, όταν ο Στέγκεν έστειλε την μπάλα άουτ μπροστά σε άδεια εστία, ενώ για τους φιλοξενούμενους ακυρώθηκαν δύο γκολ, αυτά των Οταμέντι (35’) και Αραούχο (86’).

Η Τσέλσι, με τρία γκολ που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο, διέλυσε με 4-0 τη Γιουβέντους, υποχρεώνοντάς την στην πιο βαριά ήττα της ιστορία της στο Champions League, και της πήρε την πρωτιά στον όμιλο.

Από την πλευρά της, η Αταλάντα κατάφερε να φύγει με τον βαθμό από την έδρα της Γιούνγκ Μποις (3-3) και θα παίξει τελικό πρόκρισης με την Βιγιαρεάλ, ενώ η Λιλ “πάτησε” κορυφή, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Σάλτσμπουργκ.

Η Σεβίλλη επικράτησε με 2-0 της Βόλφσμπουργκ και έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση της παρουσίας της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ η Μάλμε κρατούσε μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα στα χέρια της τη νίκη της με 1-0 επί της Ζενίτ, που θα την οδηγούσε πιθανότατα στο Europa League, αλλά ισοφαρίστηκε στο 92′.

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εξασφάλισε την πρόκρισή της στους “16” και μαζί την πρώτη θέση, μετά την ισοπαλία της Αταλάντα με την Γιουνγκ Μπόις, ενώ η Μπάγερν Μονάχου καπάρωσε και μαθηματικά την πρώτη θέση.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:

5ος όμιλος

Ντιναμό Κιέβου – Μπάγερν Μονάχου 1-2
(70′ Χαρμάς – 14′ Λεβαντόφσκι, 42′ Κομάν)

Μπαρτσελόνα – Μπενφίκα 0-0

6ος όμιλος

Βιγιαρεάλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2
(78′ Ρονάλντο, 90′ Σάντσο)

Γιουνγκ Μπόις – Αταλάντα 3-3
(39′ Σιεμπατσέου, 80′ Σιέρο, 84′ Χέφτλι – 10′ Σαπάτα, 51′ Παλομίνο, 88′ Μουριέλ)

Τσέλσι – Γιουβέντους 4-0
(25′ Τσαλόμπα, 56′ Τζέιμς, 58′ Οντόι, 96′ Βέρνερ)

Μάλμε – Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 1-1
(28′ Ρικς – 92′ Ρακίτσκι)

Σήμερα (24/11) ολοκληρώνονται τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League με οκτώ αγώνες εκ των οποίων ξεχωρίζει το Μάντσεστερ Σίτι – Παρί Σεν Ζερμέν.

19:45 Ίντερ – Σαχτάρ Ντόνετσκ

19:45 Μπεσίκτας – Άγιαξ

22:00 Μάντσεστερ Σίτι – Παρί Σεν Ζερμέν

22:00 Λίβερπουλ – Πόρτο

22:00 Ατλέτικο Μαδρίτης – Μίλαν

22:00 Σερίφ Τιράσπολ – Ρεάλ Μαδρίτης

22:00 Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Ντόρτμουντ

22:00 Κλαμπ Μπριζ – Λειψία