ΔΙΕΘΝΗ

, Champions League: Με τεσσάρα στους «16» η Ίντερ – Έστειλε στο Europa League την Μπαρτσελόνα (vid)

Η Ίντερ νίκησε 4-0 την Βικτόρια Πλζεν και εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ από τον 3ο όμιλο που ήταν από τους δύσκολους (αν όχι ο πιο δύσκολος) και άφησε οριστικά εκτός την Μπαρτσελόνα!

Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν του Σιμόνε Ιντζάγκι προηγήθηκαν στο 35΄ με τον Μικχιταριάν και στο 42΄ ο Τζέκο έγραψε το 2-0! Η Ίντερ συνέχισε την κυριαρχία της και στο β΄ μέρος και μετά από αρκετές καλές ευκαιρίες, ο Τζέκο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-0. Στο 83΄ ο Ιντζάγκι έριξε στο ματς τον Ρομέλου Λουκάκου αντί του Λαουτάρο Μαρτίνες και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βέλγος φορ σκόραρε για το τελικό 4-0, συνδυάζοντας την επιστροφή του μετά από δύο μήνες με γκολ.

To 1-0

To 2-0

To 3-0

To 4-0

Την ίδια ώρα, η Πόρτο πανηγύριζε σπουδαία νίκη στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ με 0-4! Οι γηπεδούχοι είχαν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στον όμιλο και εκτός του ότι ήταν αήττητοι, δεν είχαν δεχθεί ούτε γκολ!

Οι «δράκοι» όμως, ήταν πολύ καλοί και πήραν το τεράστιο διπλό. Ο Ταρέμι άνοιξε το σκορ στο 33΄ για την Πόρτο του Κονσεϊσάο και στο 50΄ εξελίχθηκε η φάση του ματς, αν όχι και της αγωνιστικής. Η Κλαμπ Μπριζ κέρδισε πέναλτι, ο Βάνακεν το εκτέλεσε, ο Ντιόγκο Κόστα, αλλά ο διαιτητής έδειξε επανάληψη. Ο Νόα Λανγκ εκτέλεσε το πέναλτι τη δεύτερη φορά, αλλά ο Κόστα απέκρουσε ξανά και κράτησε το 0-1, με την Πόρτο να καθαρίζει το ματς λίγο αργότερα σε ένα τρίλεπτο.

Ο Εβανίλσον έκανε το 0-2 στο 57΄, ο Εστάκιο το 0-3 στο 60΄ και στο 70΄ ο Ταρέμι σκόραρε για δεύτερη φορά για το τελικό 0-4. Με αυτό το τρίποντο, οι «δράκοι» άγχωσαν πολύ περισσότερο την Ατλέτικο.