ΔΙΕΘΝΗ

, Champions League: Έγραψε ιστορία η Μάντσεστερ Σίτι, πρώτη φορά στον τελικό! (video)

Οι Πολίτες πήραν το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό νικώντας την Παρί Σεν Ζερμέν και στην Αγγλία με σκορ 2-0. Ο Μαχρέζ τα γκολ για την ομάδα του Γκουαρντιόλα!

Στον… έβδομο ουρανό η γαλάζια πλευρά του Μάντσεστερ! Η Σίτι το έψαχνε χρόνια και το πέτυχε! Υπό τις οδηγίες του Πεπ Γκουαρντιόλα, οι «πολίτες» πήραν πανάξια το εισιτήριο για τον τελικό του Champions League. Πρώτη φορά στην ιστορία τους θα είναι στο μεγάλο ραντεβού της 29ης Μαϊου στην Κωνσταντινούπολη!

Για να το πετύχουν αυτό οι Άγγλοι, χρειάστηκε να υποτάξουν την Παρί Σεν Ζερμέν για δεύτερη φορά! Έχοντας για… προίκα το 2-1 υπέρ τους απ’ τη Γαλλία, με εξαιρετικό «διάβασμα» της αναμέτρησης και την ποιότητα που δεν κρύβεται, η Σίτι επικράτησε σχετικά εύκολα με 2-0 και με συνολικό σκορ 4-1 πέρασε πανάξια στον τελικό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μαχρέζ που πέτυχε και τα δύο γκολ, αλλά για κορυφαίο τον εκπληκτικό Ρούμπεν Ντίαζ στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ, με τον Μαχρέζ να κάνει το 1-0 στο 10ο λεπτό. Ο Έντερσον έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Ζιντσένκο που έκανε το γύρισμα, με τον Ντε Μπρόινε αρχικά να σουτάρει και τον Αλγερινό να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα στη συνέχεια. Τίποτα δεν άλλαξε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, με το προβάδισμα των Άγγλων να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, αν και θεωρητικά η ομάδα του Ποκετίνο έπρεπε να πάρει τα ηνία αφού έπαιζε με την πλάτη στον… τοίχο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα έκλεισαν εκπληκτικά όλους τους χώρους και «παγίδευσαν» τους αντιπάλους τους που δεν μπορούσαν να βρουν λύση και να αντιδράσουν.

Η πίεση έφερε και αποτέλεσμα, με τον Αλγερινό να είναι και πάλι ο πρωταγωνιστής. Φόντεν και Ντε Μπρόινε άλλαξαν εκπληκτικά τη μπάλα με τον πρώτο να βγάζει τη σέντρα και τον Μαχρέζ να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα στο 63′ για το 2-0 σφραγίζοντας ουσιαστικά το εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού.

Τα νεύρα κυριάρχησαν, ο Ντι Μαρία είδε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα έξι λεπτά αργότερα και η Μάντσεστερ Σίτι έκανε… πάρτι μέσα στον αγωνιστικό χώρο με τον Εμπαπέ να παρακολουθεί από την κερκίδα καθώς δεν κατάφερε τελικά να αγωνιστεί. Κράτησε την κατοχή και «βομβάρδισε» με ευκαιρίες την αντίπαλη εστία. Το 2-0 παρέμεινε μέχρι και το τέλος, με τους γηπεδούχους να πλέουν σε… πελάγη ευτυχίας.

Πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, ο οποίος θα κριθεί από την σημερινή αναμέτρηση ανάμεσα στην Τσέλσι και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Π. Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ρούμπεν Ντίαζ, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Γκιντογάν, Μπερνάντο Σίλβα (82’ Στέρλινγκ), Φόντεν (85’ Αγουέρο), Ντε Μπρόινε (82’ Γκάμπριελ Ζέσους), Μαχρέζ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Μ. Ποτσετίνο): Νάβας, Φλορέντσι (75’ Νταγκμπά), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό (83’ Μπάκερ), Παρέδες (75’ Ντανίλο), Ερέρα (62’ Ντράξλερ), Βεράτι, Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Ικάρντι (62’ Μόιζε Κιν)