, Champions League: Δύσκολες νίκες για Μάντσεστερ Σίτι, Ρεάλ και Παρί – Κάζο για τη Γιουβέντους από την Μπενφίκα (βίντεο)

Δεύτερη αγωνιστική στους ομίλους του Champions League  και η ομάδα-φόβητρο της Ευρώπης αυτή τη στιγμή είναι η Μπενφίκα!

Οι «Αετοί» της Λισαβόνας επικράτησαν με ανατροπή 2-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο, επεκτείνοντας το απίστευτο σερί τους στις 12 συνεχόμενες νίκες από το ξεκίνημα της σεζόν.

Την εις βάρος της κατάσταση κλήθηκε να ανατρέψει και η Μάντσεστερ Σίτι, που έχανε μέχρι το 80΄ από τη Ντόρτμουντ με το γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ, αλλά σε τρία λεπτά Στόουνς και Χάαλαντ έδωσαν τη νίκη 2-1 στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Τρίτη ανατροπή είχαμε και στη Χάιφα, με την Παρί να επικρατεί 3-1 της Μακάμπι με σκόρερ όλα τα μέλη της τρομερής τριπλέτας Μέσι-Μπαπέ-Νεϊμάρ.

Στο Λονδίνο, ο Γκράχαμ Πότερ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Τσέλσι, αλλά δεν κατάφερε να το συνδυάσει με νίκη αφού η Σάλτσμπουργκ ισοφάρισε με τον Οκαφόρ (1-1) το γκολ του Στέρλινγκ.

Στη Γλασκώβη η Νάπολι χρειάστηκε την αποβολή ενός παίκτη (Τζέιμς Σαντς στο 59΄) και δύο πέναλτι για να κάμψει την αντίσταση της Ρέιντζερς με 3-0. Μαλιστα το πρώτο πέναλτι με τον Ζιελίνσκι στο 59΄ αποκρούστηκε… δύο φορές (υπήρξε επανάληψη) από τον ΜακΓκρέγκορ. Όμως στο 68΄ ο Πολιτάνο ευστόχησε από τη «βούλα» και προς το τέλος οι Ρασπαντόρι, Ντομπελέ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ άντεξε για ένα ημίχρονο, όμως στη συνέχεια «μίλησε» η φανέλα και η εμπειρία της Μίλαν που επικράτησε σχετικά άνετα με 3-1 και πάτησε στην κορυφή του 5ου ομίλου του Champions League.

Στο ισόπαλο 1-1 έμεινε η Σαχτάρ με τη Σέλτικ στο «Wojska Polskiego» της Βαρσοβίας, αλλά διατηρήθηκε στο… ρετιρέ του 6ου ομίλου, μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης που δυσκολεύτηκε αλλά «καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο με 2-0 το ματς με τη Λειψία.

Η Μίλαν δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος απέναντι στην αξιόμαχη και πολύ οργανωμένη Ντινάμο Ζάγκρεμπ, όμως στο 44΄ το πέναλτι που κέρδισε ο Λεάο άλλαξε τις ισορροπίες.

Ο Ζιρού από τα έντεκα μέτρα έδωσε το προβάδισμα στους «ροσονέρι» στο 45΄, με το Σαλεμάκερς να σκοράρει με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου (4΄) και να δίνει… αέρα νίκης στη Μίλαν. Η Ντινάμο μείωσε με τον Όρσιτς στο 56′, όμως ο Πομπέγκα με καταπληκτική εκτέλεση στο 77΄ «σφράγισε» το τρίποντο για τη Μίλαν.

Στην Πολωνία (έδρα της Σαχτάρ λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Ουκρανία μετά τη ρωσική εισβολή) η Σέλτικ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκε στο 10′ με το αυτογκόλ του Μπονταρένκο.

Η Σαχτάρ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μούντρικ στο 29′ (1-1), το οποίο δεν άλλαξε ως το φινάλε παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που έχασαν στο φινάλε οι Σκωτσέζοι. Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε αλλαγή στο 68ο λεπτό στη θέση του Φουρουχάσι.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

5ος όμιλος

• Μίλαν-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-1 (45΄ πέν. Ζιρού, 47΄ Σαλεμάκερς, 77΄ Πομπέγκα – 56΄ Όρσιτς)
  • Τσέλσι-Σάλτσμπουργκ 1-1 (48΄ Στέρλινγκ – 75΄ Οκαφόρ)