ΔΙΕΘΝΗ

, Champions League: Ατλέτικο Μαδρίτης – Μάντσεστερ Γ. 1-1, Μπενφίκα-Άγιαξ 2-2(vid)

Ισόπαλες ολοκληρώθηκαν και οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις των πρώτων αγώνων στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, σε Μαδρίτη και Λισσαβόνα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άγιαξ έφυγαν με θετικό αποτέλεσμα από τις ιβηρικές πρωτεύουσες απέναντι σε Ατλέτικο και Μπενφίκα αντίστοιχα, αποκτώντας μικρό προβάδισμα ενόψει των ρεβάνς της 15ης Μαρτίου σε «Ολντ Τράφορντ» και «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Η πρώτη επίσημη αναμέτρηση στην Ιστορία ανάμεσα στους «Ροχιμπλάνκος» και τους «Κόκκινους Διαβόλους» έληξε 1-1, με την Ατλέτικο να μένει για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη στο Wanda Metropolitano.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στην αρχή του παιχνιδιού με ένα υπέροχο γκολ του Ζοάο Φέλιξ (7΄), αλλά η Μάντσεστερ άντεξε στη συνέχεια φτάνοντας μάλιστα στην ισοφάριση στο 80΄ με τον Ελάνγκα, που μόλις είχε μπει ως αλλαγή.

Στο «Ντα Λουζ» ο Άγιαξ προηγήθηκε δύο φορές απέναντι στην Μπενφίκα, την εστία της οποίας υπερασπίστηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο επιθετικός Σεμπαστιάν Αλέ, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει δυο φορές, μόνο που το πρώτο ήταν αυτογκόλ, στο 26΄ και ισοφάρισε το προβάδισμα που είχε δώσει στην ομάδα του ο Τάντιτς από το 19ο λεπτό.

Τρία λεπτά μετά το αυτογκόλ ο Αλέ σκόραρε στη… σωστή εστία για το προβάδισμα του Άγιαξ με 2-1, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Γιάρεμτσουκ στο 72΄.