CHAMPIONS LEAGUE

BCL: Ξεκίνησε με τo δεξί η ΑΕΚ, 74-65 την Τούρκ Τέλεκομ

, BCL: Ξεκίνησε με τo δεξί η ΑΕΚ, 74-65 την Τούρκ Τέλεκομ

Με το δεξί μπήκε η ΑΕΚ στη φάση των «16» του Basketball Champions League καθώς πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη με 74-65 επί της Τουρκ Τέλεκομ στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ έπαιξε εντυπωσιακή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, αφοπλίζοντας εξ αρχής μια επικίνδυνη ομάδα με μπόλικο ατομικό ταλέντο. Ταυτόχρονα, είχε στην επίθεση ασταμάτητο το δίδυμο των Ντάριλ Μέικον και Γιόνας Ματσιούλις και έτσι από προηγήθηκε με 16-12 στο δεκάλεπτο, έχοντας βγάλει από το ρυθμό του τον αντίπαλο και έκλεισε το ημίχρονο στο 38-31.

Με τον Ματσιούλις να συνεχίζει να προκαλεί τεράστια προβλήματα στην άμυνα των Τούρκων, η ΑΕΚ πήγε στο +13 (44-31) στο ξεκίνημα του β’ μέρους, κράτησε την αντίπαλό της σε απόσταση ασφαλείας, άφησε τη μπάλα στα χέρια του Μέικον και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (57-46).

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αυτοπεποίθηση και το αντιαθλητικό φάουλ του Γκεγίκ στο 33′ ήταν το σημείο που έδειξε ότι το ματς δεν γυρίζει και όντως δεν γύρισε, με τον Λάνγκφορντ να γράφει με step-back τρίποντο το 64-49 στο 34′. Η ΑΕΚ μπορούσε να πάρει και μεγαλύτερη διαφορά, στο τέλος της βραδιάς όμως ουδείς είχε παράπονο από την προσπάθειά της.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 10 (2/7 σουτ, 5/10 βολές), Λοτζέσκι 3 (1), Ματσιούλις 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σλότερ 8, Κατσίβελης 5, Μέικον 20 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/10 βολές), Μαυροειδής 1, Μωραΐτης, Μόουζες 4, Ρογκαβόπουλος

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Γκιορέν): Ντέκερ 7 (2/65 σουτ), Φόστερ 6 (3/9 σουτ), Τζόνσον 14 (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ο’ Μπράιαντ 7, Γουίλτζερ 14 (1), Μπάλντουιν, Μπαϊγκούλ 4, Γκεγίκ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκιουλασλάν 3 (1), Κορκμάζ