Α1

Basket League: «Τρένο» το Λαύριο, 66-58 τη Λάρισα

, Basket League: «Τρένο» το Λαύριο, 66-58 τη Λάρισα

Το Λαύριο έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακή πορεία του περνώντας νικηφόρα και από τη Λάρισα, όπου σημείωσε την έβδομη κατά σειρά νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, σε σύνολο δέκα αγώνων.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επιβλήθηκε των Θεσσαλών με 66-58 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και πλέον ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τον Παναθηναϊκό, που έχει έναν αγώνα λιγότερο. Από την πλευρά της, η Λάρισα «έπεσε» στο 3-8.

Τη διαφορά έκανε η άμυνα, που υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε 16 λάθη. Η Λάρισα προηγήθηκε 17-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η αντίπαλός της απάντησε με επιμέρους σκορ 25-11, για να προσπεράσει με 34-28 στο ημίχρονο.

Η ομάδα της Αττικής διατήρησε αυτή τη βραχεία διαφορά ως το 38΄. Δύο λεπτά πριν από τη λήξη η Λάρισα μείωσε σε 56-59, αλλά το τρίποντο του Μουράτου έκανε το 62-56 και ο αγώνας πήρε το δρόμο του.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντέιβις με 19 πόντους, ενώ από τη Λάρισα ο Παπαδάκης, με 14 πόντους, ουσιαστικά έπαιζε μόνος του…

Το τελικό 58-66 έκλεισε τον πρώτο γύρο της Basket League, με την Λάρισα να υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική (12η) τον Παναθηναϊκό, ενώ το Λαύριο παίζει εντός με τον Προμηθέα σε μία ενδιαφέρουσα «μονομαχία».

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 28-34, 42-48, 58-66.

Οι πόντοι:

ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 9, Γκόρντον 8, Γουέμπ 6, Ρας 9, Μούρτος, Κώττας 8, Σμιθ 4, Καμπερίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 14.

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Κάρτερ 9, Μουράτος 11, Ντιαλό 14, Ντέιβις 19, Γερομιχαλός 4, Κόζι 9, Σάβατζ, Περσιδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.