Α1

, Basket League: Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -12 και νίκησε στο Περιστέρι (βαθμολογία)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, 13’ πριν την λήξη της αναμέτρησης στο Περιστέρι με την τοπική ομάδα να προηγείται με διαφορά 12 πόντων (55-43). Κατάφερε, όμως, να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ 31-13 να πάρει τη νίκη με 74-68.

Νίκη που ήταν η 14η για τους «πράσινους» σε σύνολο 16 αναμετρήσεων της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Πρωταγωνιστές στην ανατροπή του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που πέτυχε στην τελευταία περίοδο τους 12 (με 2 τρίποντα) από τους 17 συνολικά πόντους του στον αγώνα και ο Λεωνίδας Κασελάκης, ο οποίος ευστόχησε σε δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 16-5 – που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τρε ΜακΛίν 12’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου – στα τελευταία 5’ και 30’’ της δεύτερης περιόδου, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 8 πόντων (45-37).

Το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περιόδο και με δύο βολές και τρίποντο του Τεράν Πέτεγουεϊ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (50-39) στο 24’. Με τον Πέτεγουεϊ, που τελείωσε το ματς με 21 πόντους με 3/7 τρίποντα, να συνεχίζει να είναι πρωταγωνιστής στην επίθεση, οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν με 12 (55-43) στο 27’.

Το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη (55-46, 1’ και 45’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου) ήταν η αρχή της αντεπίθεσης των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βελτίωσε την άμυνα του, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Χάουαρντ Σαντ – Ρος, Μάριο Χεζόνια και Γιώργο Παπαγιάννη, και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κασελάκη μείωσε στον πόντο (61-60, 6’ και 45’’ πριν το τέλος του αγώνα).

Με επιμέρους σκορ 12-2 με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκος ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 9 (72-63) με 3’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και έκανε το καθοριστικό βήμα για την επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.