Α1

Basket League: Ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ την ΑΕΚ, στο τρίτο παιχνίδι η πρόκριση

, Basket League: Ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ την ΑΕΚ, στο τρίτο παιχνίδι η πρόκριση

Την νίκη με 81-73 πήρε ο ΠΑΟΚ μέσα στο Παλατάκι, ισοφαρίζοντας την σειρά των αναμετρήσεων.

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League απέναντι στην ΑΕΚ σημείωσε ο ΠΑΟΚ και αυτή είναι που τον κρατά «ζωντανό» στην κούρσα της πρόκρισης στα ημιτελικά. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν των «κιτρινόμαυρων» με 81-73 και ισοφάρισαν σε 1-1 στέλνοντας τη σειρά στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι το ερχόμενο Σάββατο (15/5, 17:00, ΕΡΤ3) όπου ο νικητής θα προκριθεί στην τετράδα.

Το παιχνίδι δεν είχε τον ρυθμό της πρώτης αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει ρυθμό και σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι παρότι έχασαν 14 ριμπάουντ (28 έναντι 42) παρουσιάστηκαν καλύτεροι αμυντικά, υποχρέωσαν την ΑΕΚ σε 19 λάθη (ενώ έκαναν μόλις 9) παίρνοντας συνολικά 29 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών έχοντας 14/22 και ακόμα 14/34 δίποντα και 13/28 τρίποντα. Στον αντίποδα η ΑΕΚ τελείωσε με 15/17 βολές, 20/33 δίποντα και 6/23 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λοβ με 16 πόντους, ο Γκρίφιν είχε 13 πόντους και 7 ασίστ ενώ οι Τσαλμπούρης και Κακλαμανάκης προσέφεραν από 11 πόντους με τον πρώτο να έχει και 8 ριμπάουντ. Ο Μορέιρα με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ που είχε ακόμα τον Κατσίβελη με 12 πόντους και τον Μέικον με 11.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 15-11 έπειτα από τρίποντο του Χρυσικόπουλου στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο σκορ ενώ τα τρία συνεχόμενα τρίποντα, δύο από τον Τσαλμπούρη και ένα από τον Καμπερίδη, του έδωσαν προβάδισμα με 26-20 λίγο πριν από το φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο ρυθμός έπεσε στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Ο Μορέιρα μείωσε σε 35-34 για την ΑΕΚ δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό σερί 5-0 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 40-34.

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτασαν γρήγορα στο +7 με τον Κακλαμανάκη να κάνει το 45-38, με την ΑΕΚ όμως να απαντά με ένα δικό της σερί 5-0 με το οποίο πλησίασε στο καλάθι (45-43). Ο Παπαντωνίου με επτά διαδοχικούς δικούς του πόντους έστειλε και πάλι τους Θεσσαλονικείς στο +7 (52-45) όμως και πάλι η ΑΕΚ βρήκε τρόπους να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει σε 56-53 στο 28′, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-55.

Το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Τέρνερ έδωσε και πάλι προβάδισμα επτά πόντων στον ΠΑΟΚ κάνοντας το 67-60 στο 33′ ενώ ένα νέο τρίποντο, από τον Γκρίφιν, έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους εννέα πόντους (71-62). Στο 35:30 ήταν η σειρά του Μπιτς να ευστοχήσει πίσω από τα 6,75μ. για το 74-64 και στο 36′ ο Κακλαμανάκης με βολές διαμόρφωσε το 76-64. Ένα λεπτό αργότερα ο Κατσίβελης με τρίποντο μείωσε σε 77-69 όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ ήταν άστοχη με τους γηπεδούχους να συντηρούν το προβάδισμά τους και να φτάνουν στη νίκη με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73.