Α1

Basket League: Επέστρεψε στις νίκες το Λαύριο, 84-77 τον ΠΑΟΚ

, Basket League: Επέστρεψε στις νίκες το Λαύριο, 84-77 τον ΠΑΟΚ

Την ένατη νίκη του στη φετινή Stoiximan Basket League πανηγύρισε το Λαύριο Megabolt που επικράτησε μετά από μία πολύ δυνατή αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με 84-77 για τη 13η αγωνιστική. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ ρου σε 9-4 ενώ οι Θεσσαλονικείς πλέον έχουν 6-7.

Ο ΠΑΟΚ κατέφερε να κάνει την ανατροπή και να επιστρέψει από το -14, προσπερνώντας στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι έχοντας καλύτερες επιλογές στο φινάλε διατήρησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Ο Χρήστος Σερέλης είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Νταλό να έχει 17 πόντους και τον Κόζι με 16, ενώ ο Μουράτος ήταν «διπλός» έχοντας 10 πόντους και 12 ασίστ. Στην άλλη πλευρά για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ο Λαβ είχε πόντους και ο Κονατέ 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με το τρίποντο του Κάρτερ προηγήθηκε με 11-5 στο 4′. Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά με τον Μαργαρίτη να μειώνει στο καλάθι, 14-12, δύο λεπτά αργότερα, η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στο Λαύριο Megabolt. Στο επόμενο τετράλεπτο κράτησε τον ΠΑΟΚ δίχως σκορ και τρέχοντας σερί 11-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 13 πόντων (25-12).

Με το γκολ φάουλ του Κόζι οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμά τους στο +14 στο 12′ με το σκορ 31-17 και 33-19 ένα λεπτό αργότερα. Με τον Κονατέ να έχει πέντε πόντους ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με σερί 9-0 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 33-28. Ο Γκρίφιν με εύστοχο τρίποντο κατέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά μειώνοντας σε 37-34, ωστόσο η ομάδα της Λαυερωτικής πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (44-37) με τρίποντο του Μουράτου.

Το Λαύριο Megabolt άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με 3/3 τρίποντα σε δύο αγωνιστικά λεπτά ανεβάζοντας και πάλι την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον Ντέιβις να κάνει το σκορ 53-41. Πέντε σερί πόντοι του Λαβ μείωσαν για τον ΠΑΟΚ σε 53-46, ενώ δύο διαδοχικά τρίποντα του Μπιτς κατέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 56-52 στο 25′. Ο Λαβ έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός πόντου (59-58), με το Λαύριο Megabolt να καταφέρνει να διατηρεί το προβάδισμά του με τον ΠΑΟΚ να χάνει διαδοχικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ (62-60), όμως με την επιστροφή των δύο ομάδων για την τέταρτη περίοδο, ο Καμπερίδης με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 63-62. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να έχει κακές επιλογές, φτάνοντας ως και το 74-67 στο 34′ με το τρίποντο του Κόζι από τη γωνία.

Ο Κονατέ με δύο δικά του καλάθια έφερε και πάλι τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 77-75 στο 37′ όμως το Λαύριο Megabolt με 4/4 βολές του Κόζι προσπέρασε με 83-77 στα 1’28” για το τέλος. Μετά από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, στα 28” ο Ντιαλό κέρδισε το φάουλ στον αιφνιδιασμό και με 1/2 βολές έκανε το σκορ 84-77, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77.