Αβία-Σπερχογεία 2-1: Δεύτερη νίκη με “διπλο” Παναγιώτη Καρδάση

, Αβία-Σπερχογεία 2-1: Δεύτερη νίκη με “διπλο” Παναγιώτη Καρδάση

Εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που δημιούργησε στην αρχή του αγώνα, αλλά και την εξαιρετική μέρα που βρέθηκε ο Παν. Καρδάσης που πέτυχε δυο γκολ, η Αβία νίκησε με 2-1 την Σπερχογεία και πέτυχε την 2η της νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ τοπικής.

Το συγκρότημα του Διονύση Πουλή έφτασε τους 7 βαθμούς και άφησε την Σπερχογεία στους 4 βαθμούς και κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού, σημειώνοντας  παράλληλα την 2η της νίκη στα τελευταία 3 παιχνίδια.

Από την άλλη οι «ταύροι» είχαν περισσότερες ευκαιρίες, όμως «πλήρωσαν» το κακό ξεκίνημα στον αγώνα καθώς δέχθηκαν δυο γκολ στο πρώτο 20λεπτο και παρ’ ότι συνήλθαν και πήραν τα ηνία του αγώνα από το 30΄ και μετά, δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.

Ήταν η 5η συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη για την Σπερχογεία, που έχει σε αυτό το διάστημα 4 ήττες και μια ισοπαλία και δείχνει να βρίσκεται σε πολύ κακό «φεγγάρι».

Μόλις στο 1ο λεπτό ήρθε το πρώτο «χτύπημα» από τον Παν. Καρδάση, ο οποίος ωστόσο φάνηκε να φεύγει από θέση οφσάιντ και πέτυχε το 1-0, ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 2-0 στο 19΄ με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Μετά το πρώτο μισάωρο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τους ρυθμούς τους, ξεπέρασαν το «σοκ» από τα δυο γρήγορα γκολ και με ωραία κυκλοφορία της μπάλας έφταναν στην περιοχή της Αβίας και δημιούργησαν κινδύνους.

Το γκολ δεν ήρθε στο α΄ μέρος, όμως στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65΄ ήρθε ο συνήθης ύποπτος Καραχάλιος να κερδίσει πέναλτι και να σκοράρει επίσης, για να μειώσει σε 1-2 για την ομάδα του.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν παρ ‘ όλο που δημιούργησαν κινδύνους, με το 2-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

1΄ ΓΚΟΛ 1-0 η Παν. Καρδάσης από κάθετη μπαλιά από τον Κ. Κορμπή, έφυγε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Καλλιντέρη και έκανε το 1-0 σε κενή εστία

12΄ σουτ του Οικονομόπουλου, μάζεψε ο Μπεκιάρης

19΄ ΓΚΟΛ 2-0 απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παν. Καρδάση, η μπάλα στο αριστερό «Γ» του Καλλιντέρη

21΄ κεφαλιά του Πετράκου, ελάχιστα άουτ μετά από κόρνερ του Σαούτη

37΄ σέντρα του Κοτσιλιέρη, κεφαλιά του Σαούτη, άουτ

52΄ παράλληλο γύρισμα του Κ. Κορμπή, προβολή του Γεωργουλέα, άουτ

58΄ πλασέ του Καλλιά, με τα ακροδάχτυλα απέκρουσε ο Μπεκιάρης και απομάκρυναν οι αμυτικοί

63΄ σουτ του Γεωργουλέα, απόκρουση Καλλιντέρη

65΄ ΓΚΟΛ 1-2 κάθετη από δεξιά του Μάραντου στον Καραχάλιο, αυτός ανατράπηκε από τον Αθαν. Καρδάση και κέρδισε το πέναλτι.  Το εκτέλεσε ο Καραχάλιος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

92΄ σέντρα του Κοτσιλιέρη από αριστερά, κεφαλιά  του Κοστρίβα, η μπάλα ελάχιστα άουτ

Διαιτητές: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Χ. Τσοπανάκης, Χ. Μπουρίκας

ΑΒΙΑ: Π. Μπεκιάρης, Βαβαρούτσος, Αθαν. Καρδάσης, Αποστολίδης, Τζανετέας, Γεωργαντάς (53΄ Γ. Καρδάσης), Κ. Κορμπής, Σ. Γεωργουλέας (65΄ Τσουλάκος), Παν. Καρδάσης (53΄ Γιαννέας), Δ. Κορμπής (82΄ Κωνσταντόπουλος), Γεωργίκος

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ: Καλλιντέρης, Μάραντος, Δωδέκατος, Πετράκος (35΄ Ηρ. Καραχάλιος), Δικαίος, Κοστρίβας, Καλλιάς (86΄ Αντωνίου), Πετριτάι, Σαούτης, Κοτσιλιέρης, Οικονομόπουλος (53΄ Δασκαλάκης)