Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Αβία – Πανθουριακός 1-3: Η συνήθεια που έγινε λατρεία

, Αβία – Πανθουριακός 1-3: Η συνήθεια που έγινε λατρεία

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Πανθουριακός έφτασε στη 12η νίκη του στη σεζόν, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει το ντέρμπι της Κυριακής ανάμεσα στον Πάμισο και τον Απόλλωνα Καλαμάτας για να δει σε ποια θέση θα… καθίσει η μπίλια στην ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας.

Όπως συνέβη στα τελευταία παιχνίδια, η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα καθάρισε το παιχνίδι με γκολ από τα αποδυτήρια καθώς μόλις στο 7ο λεπτό το σκορ είχε γίνει 0-2 στο γήπεδο του Κάμπου και το τελικό 1-3 επί της Αβίας ήρθε να προστεθεί στο αήττητο σερί των έξι αγώνων που είχε χτίσει η ομάδα.

Με τον Βαγγέλη Λαθύρη να πιστοποιεί την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται σημειώνοντας δύο ακόμη τέρματα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 στο 7’ μετατρέποντας σε διαδικαστικό χαρακτήρα το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Το 1-0 έγινε στο 5ο λεπτό όταν από σέντρα του Μίνγκα ο Λαθύρης κατέβασε ωραία την μπάλα και με πλασέ νίκησε τον Μπεκιάρη. Δύο λεπτά μετά ο Λαθύρης ήταν αυτός που έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς για να φτάσει στον Κανελλόπουλο που από κοντά με πλασέ σημείωσε το 0-2.

Τα πάντα τελείωσαν για την Αβία στο 43’ όταν μετά από κάθετη του Κάνιστρα ο Λαθύρης πάτησε περιοχή και με εύστοχο πλασέ σημείωσε το 0-3.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 82’ όταν σε ανατροπή του Κ. Κορμπή από τον Αντωνόπουλο, ο οποίος στο μεταξύ είχε πάρει τη θέση του Νίκου Κόκκαλη κάτω από τα δοκάρια, ο Ψηλοπαναγιώτης υπέδειξε πέναλτι. Ο Κ. Κορμπής πήρε και την εκτέλεση και ευστόχησε για το τελικό 1-3.

ΑΕ Αβίας (Πουλής): Μπεκιάρης, Γιαννέας (46’ Γεωργουλέας), Γεωργίκος, Λυκουρέζος, Τζανετέας, Καρδάσης Αθ. (79’ Βαβαρούτσος Γ.), Κορμπής Κ. Αλντέσκου ( 46’ Γ. Καρδάσης), Γεωργακάς, Κορμπής Δ., Καρδάσης Παν. (46’ Καλογερόπουλος)

Πανθουριακός (Μαυρέας): Κόκκαλης, (82′ Αντωνόπουλος), Παντσιώτης, Παπαγιαννόπουλος, Δημητρακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Λαθύρης (75’ Παπαθεοδώρου), Τρίψας, Κάνιστρας (63’ Εμμανουήλ), Μίνγκας, Κανελλόπουλος.