Γ' ΕΘΝΙΚΗ

, Αβία- Διαβολίτσι 1-5: Πέντε διαφορετικοί σκόρερ και εύκολο πέρασμα από τον Κάμπο

Έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ, το Διαβολίτσι επιβλήθηκε με 5-1 της Αβίας στο γήπεδο του Κάμπου και πήρε άνετη πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Μεσσηνίας όπου την Κυριακή θα ταξιδέψει στην Κορώνη για το ματς με τον Ακρίτα.

Η Κυπελλούχος Μεσσηνίας κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι, έπαιξε επιθετικά έχοντας και δυο δοκάρια, απέναντι στους γηπεδούχους οι οποίοι κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια, μείωσαν το σκορ σε 2-1, πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν μπορούσα να προβάλουν περαιτέρω αντίσταση καθώς με το Διαβολίτσι υπάρχει διαφορά κατηγορίας αλλά και ποιότητας του ρόστερ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι, είχαν ένα σουτ άουτ με τον Κώστα Κορμπή στο 3ο λεπτό αλλά το Διαβολίτσι ανέλαβε γρήγορα τον έλεγχο του παιχνιδιού και αφού απείλησε με δύο σουτ στο 10′ και το 22′ με τους Τσουκαλά και Τζανετέα, αντίστοιχα, πήρε κεφάλι στο σκορ στο 27ο λεπτό.

Ο Τσουκαλάς έγινε αποδέκτης της μπάλας, απέφυγε τον Παπανικολόπουλο και με σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Χριστόπουλο για το 0-1.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι όταν σε κόρνερ του Φωτόπουλου από αριστερά ο Μπαλόπουλος με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί κάθετο του Χριστόπουλου. Ο ΑΟΔ διπλασίασε τελικά τα τέρματα του στο 38’ όταν σε αντεπίθεση ο Μουλιατος μπήκε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Καρδάση με τον διαιτητή Κομπιλίρη να υποδεικνύει χέρι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γκελκέρια για το 0-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του Αλέξη Μαντζούνη πίεσε και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους για ένα ακόμη γκολ με τον Τσουκαλά να φτάνει κοντά σε δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 52′ όταν σούταρε έξω απο την περιοχή με τον Χριστόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή.

Οι γηπεδούχοι κατέβαλαν προσπάθειες να ξαναμπούν στο ματς και τα κατάφεραν με ένα στημένο στο 60ο λεπτό. Ο Δημήτρης Κορμπής εκτέλεσε φάουλ και ο Κώστας Κορμπής με κεφαλιά μέσα από σύνολο παικτών νίκησε τον Δήμο μειώνοντας σε 1-2.

Η χαρά ωστόσο δεν κράτησε πολύ για την Αβία καθώς δύο λεπτά μετά, ο Μουλιάτος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Γκελκέρια και τελικός αποδέκτης ήταν ο Τσεπελέ που με πλασέ στην απέναντι γωνία του Χριστόπουλου σημείωσε το 1-3.

Ο Τσεπελέ είχε και οριζόντιο δοκάρι με σουτ στο 75′ ενώ στο 83′ ήρθε το 1-4 όταν ο Μουλιάτος τροφοδότησε ωραία τον Γεωργόπουλο που με συρτό σουτ έβαλε οριστικά τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων.

Το σκορ έκλεισε στο 85ο Φωτόπουλος, ο οποίος πλάσαρε απο κοντά μετά από απόκρουση του Χριστόπουλου σε σουτ του Μουλιάτου.

Αβία: Χριστόπουλος, Καρδάσης Α., Γεωργίκος, Λυκουρέζος (46′ Γεωργουλέας), Παπανικολόπουλος, Αποστολίδης (46′ Μητσέας Δ.), Κορμπής Κ., Καρδάσης Γ., Τσουλάκος Ε. (55′ Μητσέας Χ.), Κορμπής Δ.(63′ Μήτσος), Αλντέσκου (60′ Τζεφέρι)

Διαβολίτσι: Δήμος (70′ Κωνσταντακόπουλος), Σταματελόπουλος (70′ Βλάχος), Φωτόπουλος, Μπαλόπουλος, Τζανετέας (60′ Σεντεμέντες), Πιτσιλής, Μουλιάτος, Γκελκέρια, Τσουκαλάς (84′ Σουλαντίκας), Τσεπελέ, Κοτσοβός (60′ Γεωργιόπουλος)