Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Ατρόμητος Πλατύ – Παναθηναϊκός 2-2: Ισοπαλία με “φωνές” από τους γηπεδούχους

, Ατρόμητος Πλατύ – Παναθηναϊκός 2-2: Ισοπαλία με “φωνές” από τους γηπεδούχους

Ατρόμητος Πλατύ και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο γήπεδο της Μικρομάνης, για την 5η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ τοπικής.

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν 2-0, χάρη στα δύο γκολ του Βασίλη Τσιλίκου στο 47′ και στο 70′, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, με τους “πράσινους” αρχικά να μειώνουν στο 77′ με τον Σαγιάννη και να σώζουν τον βαθμό χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Κακαρούμπα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στον Ατρόμητου ωστόσο έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία, θεωρώντας ότι διαδραμάτισε καταλυτικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα, με αποκορύφωμα την φάση του πέναλτι, με το οποίο προήλθε το γκολ της ισοφάρισης για τον Παναθηναϊκό.

Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα πάντα με τους ανθρώπους της ομάδας του Πλατέος, αρχικά ο κ. Ρέκκας υπέδειξε φάουλ εκτός περιοχής, όμως μετά τις έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι κατευθύνθηκαν προς τον πρώτο βοηθό, ο ρέφερι του αγώνα συμβουλεύτηκε τον κ. Γάκη και άλλαξε την απόφασή του καταλογίζοντας παράβαση μέσα στην περιοχή.

Οι του Ατρόμητου υποστηρίζουν ότι ο πρώτος βοηθός δεν σήκωσε την σημαία για να ενημερώσει τον διαιτητή, άρα δεν είχε προσωπική άποψη για την φάση. Επιπλέον, το πέναλτι υποδείχθηκε ακριβώς στο 90′ και εκτελέστηκε στο 90+5′, με τον άρχων της αναμέτρησης να σφυρίζει την λήξη, δίχως να κρατήσει επιπρόσθετο χρόνο ως όφειλε.