ΤΟΠΙΚΟ

Ατρόμητος Πλατύ – Πάμισος Μεσσήνης 0-6: “Ντύθηκε” Λεβαντόφσκι ο Μπορχάν! (φώτο)

, Ατρόμητος Πλατύ – Πάμισος Μεσσήνης 0-6: “Ντύθηκε” Λεβαντόφσκι ο Μπορχάν! (φώτο)

Απίστευτος Αλέξανδρος Μπορχάν! Με τον 23χρονο μέσο να σημειώνει καρέ τερμάτων μέσα σε 15 λεπτά (27’-42’) και να… ντύνεται Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ως προς την ευκολία που σκοράρει ο Πολωνός σταρ, ο Πάμισος Μεσσήνης έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Ατρόμητο Πλατύ.

Οι Νησιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο “Πέτρος Γεωργανάς” της Σπερχογείας και προκρίθηκαν με χαρακτηριστική άνεση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Μεσσηνίας, με το… κοντέρ να σταματάει στο 0-6.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αντίσταση μόνο για 26 λεπτά πριν σκοράρουν πέντε φορές μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και η διαφορά δυναμικότητας των αντιπάλων αποτυπώθηκε στον αγωνιστικό χώρο, με τις δύο ομάδες να χωρίζει μια κατηγορία.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σπύρου Τσίκινη κατέβασαν… ταχύτητα και έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με τον Φιλόπουλο να “σφραγίζει” το τελικό αποτέλεσμα στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Πάμισος άνοιξε το σκορ στο 27’ με τον Μπορχάν και πριν καλά καλά προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε το 0-2 απ’ τον ίδιο παίκτη. Στο 32’ ήταν η σειρά του Χαραλαμπόπουλου να χριστεί σκόρερ για το 0-3.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπορχάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα, όμως ο 23χρονος χαφ είχε φυλάξει άλλο ένα γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 42’ (0-5).

Ατρόμητος Πλατύ (Γιώργος Γαλανόπουλος): Δουβίκας (46’ Στέφανος Ταχταμπάς), Κοντόπουλος, Βέργης, Λινάς, Γιώργος Ταχταμπάς (46’ Λογκαράκης), Τσιλίκος (60’ Μπάλλας), Τσαγκάρης (57’ Κρέπης), Κοσιέλνιακ (46’ Δαλκαφούκης), Αλεβίζος, Γιαννακόπουλος, Ψυρρής.

Πάμισος Μεσσήνης (Σπύρος Τσίκινης): Οικονομόπουλος (52’ Λίβας), Αριστομενόπουλος (46’ Ψυχογιάννης), Χαραλαμπόπουλος, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας, Υμεράσι (46’ Μακαρούνης), Νινιός, Τιμπλαλέξης, Μπορχάν, Παπαδόπουλος (46’ Ηλιόπουλος), Βλάχος.

Διαιτητής: Κ. Ψηλοπαναγιώτης / Βοηθοί: Σ. Τσαούσης, Κ. Βοσνάκης