Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Αρνείται να χάσει! (βίντεο)

, Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Αρνείται να χάσει! (βίντεο)

Σ’ ένα ματς χωρίς έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Ατρόμητος και ο Αστέρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, στο γήπεδο του Περιστερίου.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη προηγήθηκε νωρίς (19′) με τον Μανούσο και έδειχνε να ελέγχει το ματς, αλλά οι παίκτες του Ράσταβατς κυνήγησαν την ισοφάριση και πήραν τον βαθμό με το γκολ του Αλί Μπαμπά στο 77′.

Ο Αστέρας έφτασε έτσι τα δέκα σερί ματς χωρίς ήττα, κάνοντας πορεία πρωταθλητισμού στον δεύτερο γύρο.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη αξιόλογη φάση που δημιούργησαν, στο 19΄, με κεφαλιά του Μανούσου μετά από κόρνερ του Μουνίθ.

Ο Αστέρας εμφανίστηκε σαφώς κατώτερος των προηγούμενων εμφανίσεών του και σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να απειλήσει μόνο σε δύο περιπτώσεις με τον Μπαράλες, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αγκάγεφ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ. Να σημειωθεί ότι ο Ατρόμητος αναγκάστηκε στο 28΄ να αλλάξει τερματοφύλακα, καθώς ο Θεοδωράκης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μανδά.

Στο β΄ μέρος ο Ράσταβατς έριξε στο ματς και τον Λουίς Φερνάντεθ, αλλά οι Αρκάδες, παρά την υπεροχή τους, δυσκολεύονταν να διασπάσουν τη σφιχτή αμυντική διάταξη των γηπεδούχων. Η λύση για τον Αστέρα, τελικά, ήρθε από τον πάγκο. Ο Αλί Μπάμπα πέρασε στο παιχνίδι στο 75΄ και δύο λεπτά αργότερα με ωραίο σουτ ισοφάρισε και διατήρησε «ζωντανό» το αήττητο σερί της ομάδας του.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Θεοδωράκης (28΄ Μανδάς), Γούτας, Μαυρομμάτης, Τομάσεβιτς, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης, Ούμπιντες (81΄ Χριστοδουλόπουλος), Αγκάγεφ (46΄ Νταβιώτης), Μουνίθ (67΄ Γκάλο), Μανούσος (67΄ Κωτσόπουλος)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας (75΄ Γκαρσία), Άλβαρες, Χριστόπουλος, Σουάρεθ, Βαλιέντε (61΄ Βαλιέντε), Μουνάφο, Ριέρα (90΄+ Μπόρχα Φερνάντεζ), Σίτο (46΄ Λουίς Φερνάντεθ), Μπαράλες, Ρέτζις (75΄ Αλί Μπάμπα)