Ατρόμητος-ΑΕΛ 0-1: «Διπλό» παραμονής για τους «βυσσινί» (video)

, Ατρόμητος-ΑΕΛ 0-1: «Διπλό» παραμονής για τους «βυσσινί» (video)

Σπουδαία νίκη πήρε η Λάρισα στο Περιστέρι, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση

Ανάσα παραμονής πήρε η ΑΕΛ, καθώς επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Σε συνδυασμό με την ήττα του Παναιτωλικού, η ομάδα του κάμπου μπορεί να ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία.

Αυτή είναι μάλιστα η πρώτη νίκη της ΑΕΛ επί του Ατρόμητου εκτός έδρας στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

Το «χρυσό» γκολ των «βυσσινί» πέτυχε ο Στίφλερ στο 41’, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μανούσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Ατρόμητος παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την εδαφική υπεροχή του και τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Πώς παρατάχθηκαν

Ο Ατρόμητος δεν είχε στη διάθεσή του τους Γιαννιώτη, Χαρίση, αλλά παρέταξε μια επιθετική ενδεκάδα με στόχο την πρώτη νίκη με τον Σάββα Παντελίδη στον πάγκο.

Επιθετικά παρατάχθηκε και η ΑΕΛ στο Περιστέρι, με τον Τζιανλούκα Φέστα να επιλέγει τους Ντουρμισάι, Ακούνια για την επίθεση.

Μοιρασμένο ξεκίνημα

Στο ξεκίνημά του το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, αλλά λιγοστές φάσεις. Ο Ατρόμητος είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 20’ ο Ακούνια με μια σέντρα-σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Μανδά, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με ένα καλό σουτ του Σάλομον στο 21’. Στο 38’ ο Γκάλο έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Νάγκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Γκολ η ΑΕΛ, δοκάρι ο Ατρόμητος

Στο 41’ η ΑΕΛ κατάφερε να σκοράρει αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε το φάουλ, ο Μαξιμένκο πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φτάνει στον Στίφλερ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη αντίδραση του Μανδά και πέτυχε το 0-1.

Ο Ατρόμητος επιχείρησε να απαντήσει και στο 45+2’ ο Μανούσος σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι.

Δυναμικά ο Ατρόμητος

Οι γηπεδούχοι βγήκαν στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 54’ ο Μανούσος με προβολή μετά από φάουλ του Ούμπιντες, ανάγκασε τον Νάγκι σε μεγάλη επέμβαση. Στο 60’ ο Μανούσος σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 63’ ένα σουτ του Μουνίθ δεν βρήκε στόχο.

Καθυστερήσεις και διακοπές

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα χάλασε, καθώς υπήρξαν αρκετές διακοπές, με κυριότερη αυτή για τον τραυματισμό του Μανδά, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στο πόδι. Η ΑΕΛ είχε οπισθοχωρήσει για να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

Ο Ατρόμητος έψαξε το γκολ ως το φινάλε, με ένα σουτ του Γκάλο στο 90+1’ να μην βρίσκει στόχο. Στη συνέχεια τραυματίστηκε ο Γκράουρ και αποχώρησε με φορείο, με την ΑΕΛ να παίζει στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες. Οι τελευταίες προσπάθειες των γηπεδούχων δεν είχαν αποτέλεσμα και οι «βυσσινί» πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς (71’ Θεοδωράκης), Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκάλο, Γκαλβάο, Σάλομον, Ούμπιντες, Νάτσος (58’ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (71’ Μάτιτς), Ενσικουλού (37’ Αγκάγιεφ), Μανούσος.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Μπέρτος, Γιακιμόφσκι (64’ Ηλιάδης), Στίφλερ, Κολομπίνο, Μπεν-Χατίρα (75’ Ζίζιτς), Γλυνός (64’ Νικολιάς), Ντουρμισάι (88’ Μιλοσάβλιεβιτς), Ακούνια (88’ Γκράουρ).

Πηγή:onsports.gr