SUPEP LEAGUE 2

, Athens Kallithea-Κηφισιά 3-3: Στο 93’ η Καλλιθέα απέτρεψε την… πρόωρη στέψη (video)

Σε ένα χορταστικό ντέρμπι, η Κηφισιά άγγιξε ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Athens Kallithea αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία απίθανη ανατροπή (3-3) και η διαφορά παρέμεινε ενώ με τον Απόλλωνα έπεσε στους 6 βαθμούς

Η μάχη στον Νότιο όμιλο για την άνοδο στη Superleague συνεχίζεται, με την Athens Kallithea να πραγματοποιεί μία απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά από 3-1 σε 3-3 κόντρα στην Κηφισιά και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της κορυφής.

Η Κηφισιά μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 9ο λεπτό, είδε τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για χέρι που έκανε ο Βοσνιάδης. Ο Κουϊρουκίδης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Η Athens Kallithea πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε από τα κόρνερ να απειλήσει την αντίπαλη εστία και να βρει την ισοφάριση. Στο 37′ κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ όταν ο Ναμπί εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σαντάνα με ωραία κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Athens Kallithea μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά η Κηφισιά ήταν εκείνη που πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Κύργιας έκανε μεγάλο λάθος στο πώς υπολόγισε την μπάλα, ο Πρίτσας μπήκε δυναμικά στη φάση, την έκλεψε και στο 51′ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Βοσνιάδη για το 2-1.

Η Athens Kallithea πάλεψε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης άμεσα μετά το 2-1, δίχως αποτέλεσμα αφού η άμυνα της Κηφισιάς στεκόταν αρκετά καλά. Τελικά, μία αντεπίθεση ήταν αρκετή για τους φιλοξενούμενους ώστε να βάλουν ισχυρές βάσεις για ένα μεγάλο διπλό.

Συγκεκριμένα ο Τετέι έφυγε στην κόντρα, ντρίπλαρε εξαιρετικά στην περιοχή για να φέρει την μπάλα στο αριστερό και με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον Βοσνιάδη, κάνοντας το 3-1 για την ομάδα των Βορείων προαστίων.

Απίστευτη ανατροπή σε έξι λεπτά!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν παρότι ήταν με δύο γκολ πίσω στο σκορ και έψαχναν το τέρμα που θα… ζωντάνευε ξανά το ματς για εκείνους. Μετά από αρκετές επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, η αδράνεια των φιλοξενούμενων έκανε τον Ουές να βρεθεί σε θέση βολής στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Αναγνοστόπουλο για το 3-2 στο 87ο λεπτό.

Αυτό έκανε τους γηπεδούχους να πάρουν τα… πάνω τους και έψαξαν τον δρόμο της ισοφάρισης ώστε να παραμείνουν ζωντανοί για τη μάχη της ανόδου. Εν τέλει, μετά από ακόμα ένα λάθος της άμυνας, ο Ντεμέτριους μπήκε σαν… τρένο στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 3-3 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του 90λέπτου.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τη διαφορά των δύο ομάδων να παραμένει στους 7 βαθμούς.

Athens Kallithea (Σίμος): Βοσνιάδης, Μπουλούλης (64′ Ντεμέτριους), Ματίγια, Κύργιας, Ναμπί (75′ Λουκίνας), Σαντάνα, Κυνηγόπουλος, Ουές, Καινούργιος, Κολτσίδας (28′ λ.τ Ρέντζας), Βλάχος.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Να’α, Παπασάββας (83′ Ταλάλ), Σωτηράκος, Προβυδάκης, Πρίτσας (60′ Πέιος), Γκίνη, Κουϊρουκίδης, Τετέι (73′ λ.τ Αντερέγκεν).

*Ο Ηρόδοτος έχει τιμωρηθεί με -15 και έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα

* Οι Β’ Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.