Αστέρας Βλαχιώτη – Καλαμάτα 0-0: Όλα μηδέν στη Σπάρτη

, Αστέρας Βλαχιώτη – Καλαμάτα 0-0: Όλα μηδέν στη Σπάρτη

Δύο πολύτιμους βαθμούς στην μάχη της κορυφής άφησε στη Σπάρτη η Καλαμάτα καθώς υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 0-0 από τον Αστέρα Βλαχιώτη. Λίγα 24ωρα μετά το άσφαιρο 0-0 στη Λιβαδειά, οι μελανόλευκοι δεν κατάφεραν να βρουν σε ένα ακόμη παιχνίδι δίχτυα και έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα την ΑΕΚ Β και τον Λεβαδειακό.

Οι μελανόλευκοι δεν δικαιολόγησαν τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον η Βλαχιώτη ο οποίος προερχόταν από δύο σερί ήττες και πήρε ένα σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία. Οι Λάκωνες απείλησαν στην αρχή και στο τέλος του παιχνιδιού ενώ η καλύτερη στιγμή για την Καλαμάτα ήρθε στο 81ο λεπτό με κεφαλιά του Μπακαγιόκο στο δοκάρι έπειτα από κόρνερ του Παυλίδη.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την Καλαμάτα με μία αλλαγή σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι απέναντι στο Λεβαδειακό καθώς ο Φελίπε πήρε τη θέση του Τσαγκαλίδη. Ο σχηματισμός παρέμεινε ίδιος με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς (Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Τσελεπίδης), στα άκρα τους Μοζέρ, Κωνσταντινόπουλο, στον άξονα τους Αναστασόπουλο, Ματέους και τον Τάτο πίσω από τον Λουκίνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν στο 6ο λεπτό με κεφαλιά του Λάμτσε που απέκρουσε ο Ταΐρης ενώ δύο λεπτά μετά ο Τσίπρας πλάσαρε άουτ από ευνοϊκή θέση.

Η αξιόλογη τελική της Καλαμάτας στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 36ο λεπτό με τον Τάτο να σουτάρει αλλά τον Αθανασόπουλο να έχει σωστή αντίδραση και να απομακρύνει την μπάλα.

Το ματς συνέχισε να είναι κακό και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν σε καθαρές φάσεις στις αντίπαλες εστίες.

Ο Νίκος Αναστόπουλος πρόφτασε να αλλάξει τη ροή του αγώνα με τριπλή αλλαγή, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ρίχνοντας στη μάχη τους Παυλίδη, Γρίβα και Κόκκορη (εκτός οι Αλβες, Φελίπε, Παπατόλιος), αλλά η εικόνα της Καλαμάτας δεν άλλαξε.

Παρ’όλα αυτά οι μελανόλευκοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με το διπλό όταν στο 81ο λεπτό ο Παυλίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Μπακαγιόκο έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασόπουλου.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην επίθεση στα τελευταία λεπτά και να έχουν δύο καλές στιγμές με σουτ του Σοκολάροφ.

Διαιτητής: Ελένη Αντωνίου (Αχαΐας)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)

Αστέρας Βλαχιώτη (Κώστας Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος 80’ Αλβάρεζ, Λάμτσε, Μαϊσουράντζε, Λεωνιδόπουλος, Σοκολάροφ, Τσίπρας (69’ Ρόδης), Μπουσμπίμπα, Παπούλης (80’ Τουλίκας), Αμπανκβα.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος Παπατόλιος (61′ Κόκκορης), Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ (77’ Μαβινγκά), Μπακαγιόκο, Ματέους (61′ Παυλίδης), Τάτος (77’ Τσαγκαλίδης), Φελίπε (61′ Γρίβας), Λουκίνας.