Αστέρας Τρίπολης – Ιωνικός 4-0 : Ανώτεροι και πιο έτοιμοι οι Αρκάδες!

, Αστέρας Τρίπολης – Ιωνικός 4-0 : Ανώτεροι και πιο έτοιμοι οι Αρκάδες!

Ανώτερος, πιο έτοιμος και σαφώς ομάδα με μεγαλύτερη συνοχή ο Αστέρας νίκησε τον Ιωνικό με 4-0 σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο μέρος της φιλικής αναμέτρησης

Με την ίδια φιλοσοφία της περασμένης σεζόν μπήκε ο Αστέρας στο πρώτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, με αντίπαλο τον Ιωνικό που επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία μετά από αρκετά χρόνια!
Οι Αρκάδες είχαν την υπεροχή και στο 24’ έπειτα από λάθος στην άμυνα του Ιωνικού ο Ριέρα έστρωσε στον Μπενίτο με τον νεοαποκτηθέντα Ισπανό να κάνει το 1-0.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Ριέρα κέρδισε πέναλτι καθώς ανατράπηκε από τον Άουσμαν.
Από την άσπρη «βούλα» ο Ριέρα έκανε το 2-0.
Κατόπιν ο σκόρερ άφησε τη θέση του στον Ντρούπι κι ο Σγουρής αντικατέστησε τον Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολπόστ. Στην ανάπαυλα ο Σέρβος άλλαξε όλη την υπόλοιπη ομάδα.
Σε πιο χαμηλούς ρυθμούς, λόγω και των πολλών αλλαγών, το ματς στο 2ο ημίχρονο
Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ελαφρά υπεροχή ενώ η ομάδα της Νεάπολης δημιούργησε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 66ο λεπτό από την προσπάθεια του Μάναλη
Στα τελευταία λεπτά με πρωταγωνιστές τους Τιλίκα και Άλβαρες ο Αστέρας έγινε ακόμα πιο απειλητικός και στο 87’ έφτασε σε ένα 3ο γκολ με σκόρερ τον Ρέτζιτς Κρεσπί.

Στην εκπνοή ο Βραζιλιάνος Τιλίκα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-0!

Οι ενδεκάδες όπως παρέταξαν τις ομάδες τους ο Μίλαν Ράσταβατς και ο Δημήτρης Σπανός
ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος (30’ Σγουρής, 60’ Τσιφτσής), Ρούμπεν Γκαρσία, Ατιένθα, Τασουλής, Σανταφέ, Κανελλόπουλος, Καπίγια, Ριέρα (30’ Ντρουπί Γκόμες, 60’ Μπαράλες), Σίτο, Μπενίτο

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Ντελγκάδο, Βαλεριάνος, Βαφέας, Σάντσες, Ντάλσιο, Πογοσιάν, Ματσούκας, Μπουένο, Αοσμάν, Ιατρούδης

Πηγή: novasports