, Αστέρας Τρίπολης – Άρης 1-1: Έχασαν την ευκαιρία να είναι μόνοι δεύτεροι οι κίτρινοι

Δύο τέρματα στο τελευταίο 15λεπτο διαμόρφωσαν το ισόπαλο 1-1 στην Τρίπολη, ανάμεσα στον Αστέρα και τον Άρη Θεσσαλονίκης για την 5η αγωνιστική των play-off της Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης είχε την υπεροχή σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας, αλλά ήταν, επί της ουσίας, ακίνδυνος για την εστία των γηπεδούχων. Η ομάδα του Ράσταβατς είχε μάλιστα την καλύτερη φάση στο πρώτο μέρος με την ωραία λόμπα του Ριέρα (22′).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε θεαματικά στο δεύτερο μέρος. Ο Αστέρας είχε πάντως άλλη μία σημαντική ευκαιρία με τον Ριέρα (56′), ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει αποτελεσματικά τον Κουέστα. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Ροζ που έβγαλε τον παίκτη των γηπεδούχων τετ α τετ με τον γκολκίπερ του Άρη.

Η ομάδα του Μάντζιου παρέμεινε νωθρή και ακίνδυνη έως το τέλος, η ατομική ποιότητα των παικτών του έδωσε τη λύση. Η προειδοποίηση ήρθε με την ευκαιρία του Γκάμα στο 68′. Έξι λεπτά αργότερα, μία υπέροχη πάσα του Πορτογάλου έβγαλε τον Μαντσίνι σε θέση βολής και ο Αργεντινός δεν αστόχησε.

Ο Μάνος έχασε ευκαιρία για το 2-0 στο 80′ και το αυτογκόλ του Ροζ (81′) στέρησε από τον Άρη μία σημαντική νίκη. Ο Αστέρας είχε μεγάλη φάση με τον Μπσράλες στο 88′, αλλά ο Κουέστα έσωσε την εστία του, ενώ στην εκπνοή ο Μπερτόγλιο ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Πασαλίδη, αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

Ο διαιτητής Φωτιάς (Πέλλας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χριστόπουλο, Σούντγκρεν, Δεληζήσης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.: Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ (40′ Πασαλίδης), Χριστόπουλος, Άλβαρες, Βαλιέντε (60′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τιλίκα (90′ Κρέσπι), Σίτο (60′ Αλί Μπαμπά), Ριέρα (60′ Γκόμες), Μπαράλες.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια (63′ Τζέγκο), Ματέο Γκαρσία (63′ Σίλβα), Μαντσίνι, Γκάμα (89′ Μπερτόγλιο), Μάνος.