Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης 1-0: Τρίποντο για play off

, Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης 1-0: Τρίποντο για play off

Ο Απόλλωνας Σμύρνης κρατούσε το βαθμό ως το 88ο λεπτό στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αλλά το γκολ του Χοσέ Λουίς Βαλιέντε σε εκείνο το σημείο έδωσε τη νίκη με 1-0 στον Αστέρα Τρίπολης, στην ακροτελεύτια συνάντηση της 19ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα.

Με τους τρεις βαθμούς το αρκαδικό συγκρότημα έφτασε στους 26 κι έπιασε τον ΟΦΗ στην έκτη θέση, ενώ απέχει ένα βαθμό από τον πέμπτο ΠΑΣ Γιάννινα κι έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την πλευρά της, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έμεινε καθηλωμένη στους 9 πόντους και την τελευταία θέση.

Η συνάντηση στην πελοποννησιακή πρωτεύουσα σκιάστηκε από τον τραυματισμό του τερματοφύλακα του Απόλλωνα Νταβίντ Βέρχουλστ στο 57΄, ο οποίος διακομίστηκε προληπτικά στο Παναρκαδικό νοσοκομείο της Τρίπολης.

Αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με επιθετική διάθεση και στο 10΄ σουτ του Παμλίδη μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, ενώ το ίδιο έκανε και στην κεφαλιά του ίδιου παίκτη στο 27΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του Ράσταβατς άλλαξαν το σκηνικό. Στο 46’ ο Βέρχουλστ έδιωξε με δυσκολία το σουτ του Σονί, με τον Κρέσπι να ακολουθεί τη φάση και να παίρνει την κεφαλιά έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Μπαράλες έφυγε πάνω από τα δοκάρια ενώ στο 54΄ ο Σίτο είχε σουτ που βρήκε ξανά στο δοκάρι (κι έφυγε άουτ).

Στο 57΄ και σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Σίτο, ο Βέρχουλστ (είχε χτυπήσει στο κεφάλι στο 49΄ σε σύγκρουση με τον Κρέσπι) έπεσε στον αγωνιστικό κι έμεινε ακίνητος για λίγο.

Αμέσως έσπευσαν πάνω του τα ιατρικά επιτελεία και των δύο ομάδων, με τον Βέλγο γκολκίπερ να αποχωρεί από τον αγώνα έχοντας βάλει κολάρο και να διακομίζεται στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Στο 86΄ ο Λισγάρας έκανε καταπληκτικό τάκλιν στο σουτ του Καπίγια από τα πέντε μέτρα, αλλά στο 88΄ μία προσποίηση και σέντρα του Καρμόνα κι ένα έξοχο τελείωμα του Βαλιέντε χάρισε στον Αστέρα τη νίκη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Αλβαρες, Μουνάφο (74’ Καπίγια), Κανελλόπουλος (46’ Βαλιέντε), Σίτο (74’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (46’ Κρέσπι), Σονί (90’+4’), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ (59’ Κότσαρης), Ντεντάκης, Ρόγκνε, Αλβες (46’ Τσιλούλης), Γιακιμόφσκι, Κάστρο, Φατιόν, Παπαγεωργίου (68’ Λισγάρας), Τουτουαρίμα, Παμλίδης (84’ Γιαννιώτας), Σίκγνεβιτς.