Αστάνα – Άρης 2-0: “Πλήρωσε” τα λάθη του (video)

, Αστάνα – Άρης 2-0: “Πλήρωσε” τα λάθη του (video)

Ο Άρης “πλήρωσε” τα ατομικά λάθη και την απειρία του στο Καζακστάν, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 2-0 από την Αστάνα στο πρώτο παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Αν και ο Άρης είχε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο από την Αστάνα, “πλήρωσε” τα ατομικά λάθη και την απειρία του στο Καζακστάν, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 2-0 από τους Καζάκους στο πρώτο παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Δύσκολη πλέον η υπόθεση πρόκριση για τους “κίτρινους”.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο έμπειρος Τομάσοφ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων, με αριθμητικό πλεονέκτημα αγωνίστηκε ο Άρης από το 75′ εξαιτίας της αποβολής του Σιμούνοβιτς. Σπουδαίες χαμένες ευκαιρίες από την ομάδα του Μάντζιου στο πρώτο μέρος.

Το λάθος και η αστοχία

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τον Άρη, καθώς στο 6ο λεπτό ο Μαντσίνι έκλεψε τη μπάλα και πάσαρε στον Μπερτόγλιο, ο οποίος έκανε το σουτ από καλή θέση, ωστόσο είδε τον τερματοφύλακα της Αστάνα να διώχνει με δυσκολία και να διατηρεί ανέπαφη την εστία του.

Η Αστάνα απείλησε τον Άρη στο 9ο λεπτό με τον Τομάσοφ, ωστόσο ο Ντένις ήταν σε ετοιμότητα.

Οι “κίτρινοι” πίεσαν την Αστάνα και επέβαλλαν το ρυθμό τους, όμως στο 24ο λεπτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ο Τομάσοφ έκανε ένα αδύναμο σουτ έξω από την περιοχή, η τοποθέτηση του Ντένις ήταν λανθασμένη και η μπάλα βρέθηκε στα δίχτυα του γκολκίπερ του Άρη.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου αντέδρασε και έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 30ο λεπτό για να ισοφαρίσει. Ο Μαντσίνι έκανε εξαιρετική προσπάθεια και πάσα στον Ματέο Γκαρσία και ο τελευταίος δεν πρόλαβε προ κενής εστίας να κάνει την προβολή!

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Άρης έχασε άλλη μια σημαντική ευκαιρία. Σε τετ α τετ, ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Αστάνα και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων με σπουδαία επέμβαση κράτησε το “μηδέν”.

Μια στιγμή αδράνειας

Η Αστάνα μπήκε με καλή ψυχολογία στο δεύτερο μέρος και πίεσε τον Άρη, αναζητώντας δεύτερο γκολ στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι αρχικά απείλησαν με σουτ του Τομάσοφ στο 46′, ενώ στο 50′ ο Κουάτ έκανε την προσπάθεια και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία των “κίτρινων”.

Στο 54′ η Αστάνα “άγγιξε” και δεύτερο τέρμα, ωστόσο ο Ντένις έκανε σημαντική επέμβαση μετά την κοντινή κεφαλιά του Εουζένιο.

Ο Μπαρσεγκιάν δεν βρήκε στόχο στο 59΄, ωστόσο ο Τομάσοφ “χτύπησε” και πάλι στο 70΄ την άμυνα των “κίτρινων”. Μετά από σέντρα, ο παίκτης της Αστάνα “τρύπωσε” στην άμυνα του Άρη και με κοντινή κεφαλιά σκόραρε το δεύτερο τέρμα της Αστάνα.

Στο 75ο λεπτό, η Αστάνα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Σιμούνοβιτς είδε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα. Πάντως οι “κίτρινοι” δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, η Αστάνα περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα και πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης καλείται να κάνει μια μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο παιχνίδι, προκειμένου να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa Conference League.

Αστάνα – Άρης 2-0

Σκόρερ: 24′, 70′ Τομάσοφ

Αστάνα: Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (84′ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν (87′ Μπεκιράι), Εουζένιο (77′ Τομάσεβιτς)

Άρης: Ντένις, Σάκιτς (77′ Χαΐροβιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης (77′ Τζέγκο), Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (62′ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο, Γκαρσία (46′ Μπρούνο), Μαντσίνι (87΄ Μάνος).

Πηγή:novasports.gr