ΔΙΕΘΝΗ

Αρσεναλ – Ολυμπιακός 1-2: Ευρωπαϊκό έπος Θρύλου, παλικαρίσια στους “16”!

, Αρσεναλ – Ολυμπιακός 1-2: Ευρωπαϊκό έπος Θρύλου, παλικαρίσια στους “16”!

Ο Ολυμπιακός έγραψε μια «χρυσή» σελίδα δόξας στην ιστορία του κατακτώντας μια τεράστια πρόκριση επί της Άρσεναλ, επικρατώντας των λονδρέζων με 2-1 στην παράταση. Οι πειραιώτες απέκλεισαν το μεγαθήριο που λέγεται Άρσεναλ και πήραν το «εισιτήριο» για τους 16 του Γιουρόπα Λιγκ, κάνοντας την Ευρώπη να παραμιλάει.

Η ομάδα του Πειραιά έγραψε ένα ευρωπαϊκό έπος, καθώς επικράτησε με 1-0 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης με γκολ του Σισέ στο 53’ και τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση.

Η Άρσεναλ ισοφάρισε στο 113’ με τον Ομπαμαγιάνγκ, αλλά τα «λιοντάρια» του Πέδρο Μαρτίνς δεν το έβαλαν κάτω και πήραν τη νίκη – πρόκριση με το γκολ του Ελ Αραμπί στο τελευταίο λεπτό της παράτασης!

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο χωρίς αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίας, ο Ολυμπιακός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 53’ με κεφαλιά του Παπέ Σισέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά από αριστερά.

Οι Πειραιώτες άγγιξαν το 0-2 στο 58’, όταν ο Τσιμίκας με ατομική ενέργεια και σουτ ανάγκασε τον Λένο σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.

Η Άρσεναλ πίεσε στη συνέχεια, αλλά δεν μπορούσε να βγάλει φάσεις, με το 0-1 να παραμένει και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί, στο 108’, ο Ολυμπιακός άγγιξε το 0-2, με τον Μασούρα να επιχειρεί το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Η Άρσεναλ έφτασε στην ισοφάριση στο 113’ με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Ομπαμεγιάνγκ και ήταν αγκαλιά με την πρόκριση, όμως στο 119’ ο Ολυμπιακός με προβολή του Ελ Αραμπί έφτασε στο 1-2 και πήρε την πρόκριση για τους «16».

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν ((84’ Γουίλοκ), Μουστάφι (103’ Παπασταθόπουλος), Νταβίντ Λουίς, Σακά, Τσάκα, Θεμπάγιος (72’ Τορέιρα), Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ, Λακαζέτ (106’ Μαρτινέλι).

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μπα, Τσιμίκας (114’ Λοβέρα), Γκιγιέρμε (17’ Αβραάμ), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (77’ Μασούρας), Βαλμπουενά (86’ Γκασπάρ), Ελ Αραμπί.