EUROLEAGUE

, Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 77-80: Δεύτερο διπλό με μεγάλη ανατροπή (φωτ. & βίντεο)

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα στην επίθεση από την τρίτη περίοδο και με την άμυνα να μπαίνει στην εξίσωση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε στο Μιλάνο το δεύτερο εφετινό «διπλό» του.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν της Αρμάνι με 80-77, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-7 το ρεκόρ τους και στερώντας την ευκαιρία από τους Ιταλούς να περάσουν την… πόρτα της τετράδας (6-4).

Ο Παναθηναϊκός πήρε άριστα στις άμυνες του τελευταίου λεπτού, δεν… αγχώθηκε όταν σημείωσε την ανατροπή στο 39΄ (75-76) και με ψυχραιμία πέτυχε το στόχο του, δύο ημέρες μετά την απογοητευτική εμφάνιση στη Λιόν, απέναντι στη Βιλερμπάν.

«Κλειδί» η επιθετική αφύπνιση του Νεμάνια Νέντοβιτς στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα, σημειώνοντας τους 8 πόντους από τους 16 συνολικά πόντους του και βγάζοντας πείσμα σε κάθε επίθεση, ενώ κομβικό ήταν το τρίποντο της ανατροπής από τον Ιωάννη Παπαπέτρου (14π.).

Σταθερός σε όλο τον αγώνα ο Ντίνος Μήτογλου με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, όπως και ο Άαρον Γουάιτ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους Ιταλούς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (έμεινε προληπτικά εκτός), ξεχώρισε ο Κέβιν Πάντερ με 16 πόντους.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Πάντερ 16 (1), ΛεΝτέι 10, Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5 (1), Ταρζούσκι 4, Ντιλέινι 14 (1), Σιλντς 13 (1), Μπρουκς 2, Χάινς 9, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 8 (1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 14 (2), Φόστερ, Νέντοβιτς 16 (2), Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 14, Μπέντιλ 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (1).