Άρης – ΑΕΚ 2-2: Πρόκριση- θρίλερ με Λιβάγια η Ένωση

, Άρης – ΑΕΚ 2-2: Πρόκριση- θρίλερ με Λιβάγια η Ένωση

Παράδοση δημιουργεί η ΑΕΚ στο Κύπελλο Ελλάδας καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό ημιτελικό 120 λεπτών, πήρε την πρόκριση κόντρα στον Άρη με σκορ 2-2 ενώ στον πρώτο ημιτελικό είχε νικήσει 2-1 στο ΟΑΚΑ. Στο 90+6′ έχασε το εισιτήριο η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα οδήγησε το ματς στην παράταση χάρη σε γκολ του Λιβάγια στην τελευταία ουσιαστικά φάση της κανονικής διάρκειας, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε την πρόκριση στον έξτρα χρόνο.

Η ΑΕΚ είχε δοκάρι, είχε τεράστιες ευκαιρίες, αλλά ο Αρης είχε όλα όσα έπρεπε στο β’ ημίχρονο. Και στο 57′ σκόραρε το πρώτο γκολ με τον Μαντσίνι μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Φετφατζίδη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντιγκινί έγραψε το 2-0. Και εκεί που περίμεναν στον Άρη να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον τελικό μετά από 10 χρόνια, ήρθε ο Μάρκο Λιβάια. Γκολ στο 96′ για να πάει το ματς στην παράταση και εκεί στο 102′ ο Κροάτης έβαλε και άλλο για να δώσει την πρόκριση στην Ένωση.

Ο «δικέφαλος» ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8(!) παίκτες λόγω αποβολής των Μάνταλου, Σιμόες, Ολιβέιρα.

Άρης : Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάσα, Κόρχουτ, Τόνσο (96′ Μαρτίνες), Ματίγια, Γκάμα (89′ Ντιγκινί), Φετφατζίδης (78′ Μπα), Λάρσον (49′ Μαντσίνι), Ιντέγε

ΑΕΚ : Μπάρκας, Μπακάκης (46′ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (65′ Χουλτ), Μάνταλος, Σιμόες, Κρίστιστιτς (73′ Αραούχο), Βέρντε (65′ Αλμπάνης), Ολιβέιρα, Λιβάγια (110′ Σιμάνσκι).